3.5. Etkinlik Ticaret Yapıyorum Soruları ve Cevapları

1. Köktürk Devleti döneminde İpek Yolu nedeniyle hangi devletlerle işbirliği ya da savaş yapıldığını açıklayınız.

Köktürk devleti ipek yolu paylaşımı ve kontrolü için, önce Akhunlara karşı Sasanilerle anlaşma yaptılar ve Akhunları ortadan kaldırdılar. Yolun kontrolü Sasaniler ile Köktürkler arasındaydı. Fakat Sasaniler anlaşmalarına sadık kalmadı, tek başlarına ipek yolunun hakimi olamak istediler. Köktürklere karşı düşmanlık yapmaya başladılar. Bu durumda Köktürkler Sasanilere karşı Bizansla anlaşarak Sasanilere karşı Bizansı desteklemişlerdir.

2. İpek yolu üzerindeki Türk devletleri, hangi devletlerle siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerde bulunmuşlardır?

İpek yolu üzerinde Türkler en fazla Çinlilerle ilişkiler kurmuşlar, mücadele etmişlerdir. Çinlilerin yanında Akhunlar, Sasaniler ve Bizanslılarla siyasi ve ekonomik ilişkiler kurmuşlardır.

3. Komşu ülkelerle yapılan ticari ilişkiler, Türk devletlerinde hangi toplumsal ve kültürel değişikliklere neden olmuştur? Örnek veriniz.

Ciddi kültürel değişikliklere sebep olmuştur. Uygurlar Çinlilerle ticari ilişkiler sonucu dinlerini değiştirmişler, bu din değişikliği toplumsal ve kültürel değişikliklere sebep olmuş, savaşçı olan Türkler, et yemeyeceksin adam öldürmeyeceksin diyen maniheizm karşısında savaşçı özelliklerini kaybetmişlerdir.

4. Türklerde yaşanan kültürel değişiklikler, devletlerin siyasal yapılarını nasıl etkilemiştir? Örnek veriniz?

Çinli prenseslerle evlenen ve dinlerini değiştiren Uygurlar, bu kültürel değişikliklerden olumsuz etkilenmiş, devletleri yıkılmıştır. Prenseslerin etkisi ile Çinle savaşmayı terketmişler. Dinlerinin etkisi ile et yemeyi bırakan Türkler güçsüz kalmışlardır. Adam öldürmeyi yasaklayan din değişikliği sebebiyle savaşmayı bırakan Uygurlar kısa sürede parçalanmışlardır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.