3.3. Etkinlik Kutsal Değerlerimiz Soruları ve Cevapları

1. Göç Destanı Türklerle ilgili hangi bilgileri vermektedir?

Göç Destanı Uygur Türkleri dönemini anlatan bir destandır. Bu destanda Türklerin örf ve adetlerini bıraktıklarını, isimlerini dahi değiştirdiklerini, dinlerinde örf ve adetlerinde tamamen Çin etkisinde kaldıklarını anlatır. Destanda göçün sebebinin de bu olduğu söylenmektedir.

2. Yukarıdaki sözde bahsedilen durumun nedeni sizce neler olabilir?

Türk hakanı Çin prensesini almak için kutsal değerleri de olmak üzere her şeyinden vazgeçmiştir. Türkler bu dönemde din değiştirmişler maniheizm Çin dinini kabul ettirmişler, bu din değişikliği de Türklerin tamamen benliklerini yitirmelerine, çinleşmelerine isimlerini dahi değiştirmelerine sebep olmuştur.

3. Göç destanına göre Türklerde neler kutsal sayılmaktadır?

Destanda anlatıldığına göre Türkler tarafından Tanrı dağı ve buradaki kutlu dağ isimdeki bir kaya kutsal sayılmaktadır. Onu Çinlilere verdikleri için başlarına felaketler geldiğine ve göç etmek zorunda olduklarına inanmaktadırlar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Benim öğretmenim bütün sorularımızı araştırmamızı istediği için hep buradan sorularımı araştırıyorum.Bu siteyi kim kurmuş ise çok teşekkürlerimi iletiyorum.Sanki kitabımın aynısı bu sitenin sahibinde de var gibi.Tekrar teşekkür ediyorum… 🙂

  2. arkadaşlar bu site çok işime yarıyor ödevlerimi burdan yapabiliorum çok güzel bir site bayıldımm 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.