Asker uğurlarken neden törenler ve eğlenceler düzenlenir?

Bugün Anadolu’da asker uğurlarken çeşitli törenler ve eğlenceler düzenlenmektedir. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

Türklerde askerlik hem meslek hem de millî bir görevdir. Bu sebeple asker uğurlamaya çok önem verilmiş, askere gidenin milli bi vazifeye gittiği kabul edilir. Bu sebeple mevlüdler okunur, dualar yapılır, davullar çalımır, eğlenceler düzenlenir. Bu Türk halkının askerliğe verdiği önemi göstermektedir.

Erkek çocuk için, askerlik hizmeti, ebeveynler için çocuklarının vatan savunması gibi bir kutsal görevi yerine getirmesi bakımından büyük önem taşır. Halk arasında asker ocağı peygamber ocağı olarak kabul edilir ve askerlik hizmetine büyük kutsiyet verilmiştir. Bütün bu sebeplerden gençlerimiz askere giderken bu sorumluluğu bilip, bilinçli bir şekilde ve görev aşkı ile bu vazifeyi üstlenmilerdir.

Yurdumuzda gençlerimiz askere gönderilirken gidenler, aileleri ve yakın çevreleri tarafından tam bir şenlik havası yaşanır. Genç, askere gideceği günden birkaç gün önce eşiyle, dostuyla, akrabalarıyla vedalaşır. helallik ister, vedalaştığı kişilerde ona değişik hediyeler verir. Gence, arkadaşları eğlence tertip ederler. Hep birlikte coşku içinde eğlenilir. Oyunlar oynanarak, coşku içerisinde askerler uğurlanır.

Askere gide gençler, arkadaşları tarafından En büyük asker bizim asker nidaları ile kucaklarına alınıp havaya atılır. Gençler kutsal bir vazifeyi yerine getirdikleri için mutludurlar. Anne ve babalar oğulları bu kutsal göreve gönderdikleri için mutlu, ayrılık için hüzünlüdürler.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Şimdiki zamanda askerlik, askerlik bile değil. Her şey serbest. Görüyoruz gençlerin fotoğraflarını… Dakikasında paylaşıyorlar… Hiçbir şey yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.