32 dersliği olan 3 katlı bir okulun yalıtımlı ve yalıtımsız olması durumlarında

Aşağıdaki çizelgede 32 dersliği olan 3 katlı bir okulun yalıtımlı ve yalıtımsız olması durumlarındaki yakıt maliyetleri verilmiştir. Çizelgeyi inceleyerek çizelge ile birlikte verilen soruları cevaplamaya çalışınız.

yalıtımlı ve yalıtımsız karşılaştırma

1. Neden yalıtımlı bir binanın radyatör ihtiyacı daha azdır?

Yalıtımlı bir binada daha radyatör büyüklüğüne ihtiyaç duyar çünkü, yalıtımlı bir binada dışarıya ısı kaçışı daha az olacağından daha az radyatör ile daha büyük alan ısınabilecektir.

2. Yalıtımlı bir binanın yatırım maliyeti neden daha fazladır?

Yalıtımlı bir binanın ilk yatırımları daha fazladır. Çünkü binanın tabanına, tavanına, duvarlarının içine yada dışına yalıtım malzemeleri ile yalıtılması gerekir. Bu yalıtım malzemeleri yatırım maliyetlerini arttırmaktadır.

3. Verilen değerlere bakarak hangi tip binanın neden tercih edilmesi gerektiğini açıklayınız.

Tabloyu incelediğimizde yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, yalıtımlı 32 derslikli okul binası tercih edilmelidir. Yıllık ısınma maliyet farkına baktığımızda, yalıtımsız bina ile yalıtımlı bina arasında yakıt maliyeti olarak 10.000 avro gibi bir fark vardır ki, buradan yapılacak karla, ilk yatırım maliyetinde fark 5 yılda karşılanabilmektedir. 

Diğer bir açıdan baktığımızda, ülke olarak enerjide dışarı bağımlıyız. Yalıtım malzemeleri ile yurt içine harcama yaptığımız için, yalıtım yaptırmak, dış ticaret açığını da düzeltecek etki etmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. ÇOOOK saol. Gerçekten süper bir yazı olmuş. Ellerine sağlık. Artık hep buradan araştıracağım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.