Yalıtım ne demektir?

Yalıtım ne demektir? Maddelerin ısılarını korumak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir. Bu işlemlerde kullanılan malzemelere de yalıtım malzemeleri adı verilir. Yalıtım malzemeleri ısıyı iyi iletmeyen yalıtkan maddelerden yapılır.

Tahta, plastik, cam yünü, taş yünü, plastik köpük, katran ve bakalit, yalıtımda en çok kullanılan malzemelerdir. Yalıtımı sağlamak için aynı zamanda hava boşluğu da kullanılır. Pencerelerde yapılan çift cam uygulamalarında iki cam arasında havanın olması bu duruma en güzel örnektir.

Evin dışarıya temas eden duvarları ısıyı dışarıya iletilecektir. Camlar da ısıyı aynı şekilde dışarıya iletecektir. İçerideki sıcak hava dışarı iletildikçe, evin sıcaklığını korumak için daha uzun süre soba yakılması gerekecektir. Bu durumda yakıt için hem daha çok para harcanacak hem de ülke kaynakları israf edilmiş olacaktır.

yalıtım nedir

Ev ve iş yerlerinde kullanılan yalıtım malzemeleri enerji tüketimini azaltır. Bu yalıtım, doğal kaynakların tüketilmesini önler, doğanın dengesini korur. Doğal kaynakların tüketiminin azalması ülke ekonomisine katkı sağlar. Isı yalıtımı sayesinde, daha az yakıt daha az kullanılacak ve atmosfere daha az karbondioksit ve zararlı gaz yayılacaktır. Bu sayede sera etkisi azaltılacak ve küresel ısınma önlenmiş olacaktır.

Binalarda yapılan yalıtım, enerji tasarrufu sağlar. Enerji tasarrufu sayesinde, rahat ve konfordan vazgeçmeden enerji verimli şekilde kullanılacak ve israf edilmeyecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.