Isı yalıtımının aile ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıyı ifade eden…

Isı yalıtımının aile ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkıyı ifade eden bir slogan belirleyiniz. Sloganınıza uygun şekilde bir afiş çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız afiş çalışmasını sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

Isı Yalıtımı Posteri

Slogan:

Doğru yalıtım sağlıklı bina, sağlıklı bina sağlıklı yaşam demek, sağlıklı yaşam kazanan ülkedir.

Yalıtım Yatırımdır.

yalıtım örneği eskimo evleri

Hem ısının zararlarından korunmak hem de ısıyı muhafaza etmek için yalıtkan maddelerden faydalanırız. Örneğin, binalarımızın ısısını muhafaza edebilmek için çevre ile ısı alışverişini engellenmeye çalışırız. Bunun için binalarımızın dışarıyla doğrudan temas eden ve ısı kaybının çok olduğu bölümleri ısı yalıtkanı malzemelerle kaplarız.

yalıtkan tuğla

Aşağıdaki resimde ısıya duyarlı kamerayla çekilmiş bir evin fotoğraf görülmektedir. Isı kaybının çok olduğu bölgeler, kırmızı renkle gösterilmiştir. Buna göre evlerimizde ısı kaybının en çok olduğu yerler sırasıyla çat, pencere, kapı ve duvarlardır. Bu ısı kayıplarını engellemek için evlerin farklı bölümlerinde farklı yalıtım malzemeleri kullanılır.

evden ısı kaçış noktaları

Örneğin, çatılardaki ısı kaybını önlemek için daha çok cam yünü, zeminlerde tahta, duvarlarda plastik köpükler kullanılırken, camlarda ise havası alınmış çift camlı sistemler kullanılır.

Isı yalıtımı için en uygun malzemelerin seçilmesi ve ısı yalıtımının doğru bir şekilde yapılması hem aile bütçemiz hem de enerji kaynaklarımızın verimli ve tasarrufu kullanılması bakımından önemlidir.

yalıtımlı ve yalıtımsız daire

Isı yalıtımının faydaları

İyi yalıtılmış bir binada ısınma için tüketilen yakıt miktarı azalır. Böylece hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlanır.

Daha az yakıt kullanılacağından yanma sonucunda oluşacak zararlı gaz miktarı da daha az olacaktır. Böylece hava kirliliği azalacaktır.

Isı yalıtımı sayesinde yazın serin, kışın ise sıcak bir ortam elde edilir.

Isı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme sonucu küflenme, siyah lekelenmeler veya boya kabarmaları oluşmaz.

Binaların ömrü uzar.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.