4.9. Etkinlik Oyun Yazıyoruz Tiyatro Oyunu Yazma

Yaşadığınız şehirde vergi konulu Tiyatro Oyunu yazma yarışması düzenlendiğini duydunuz. Bu yarışmaya katılmak istiyorsunuz. Bunun için bir oyun yazmanız gerekiyor. Aşağıda istenenler doğrultusunda etkinliği gerçekleştiriniz.

Tiyatro Oyununun Adı : Önce Vergi

Tiyatroda Oynayacak Oyuncular: Döküm ustası Bedri Usta, Telefoncu Kamil.

Tiyatro Oyununun Konusu : Küçük bir şehirde her işin görüldüğü sanayisinde döküm ustası Bedri Usta vardır. Bedri Usta teknolojik gelişmelere daha fazla direnemez, sonunda bir cep telefonu almaya karar verir. Telefoncu arkadaşı Kamil’in dükkanına gider. Telefonlara bakar bir tanesini de beğenir. Telefon üzerinde pazarlık başlar.

Kamil: Fatura almazsan fiyatı uygun yaparız abi.

Bedri: Olmaz arkadaş faturasız olur mu, vergi çalmam ben faturalı olsun.

Kamil: Abi zaten dükkanında fazla fazla vergi vermiyon mu?! Birde telefon faturanda lüks tüketim vergisi, iletişim vergisi derken kat kat devam edecek vergiler.

Bedri: Bize lüks mü sayılıyor telefon almak kullanmak Kamil! Kalsın biz yine eski usul çırağı havale eder işimizi görürüz. Çaylar içildikten sonra Bedri usta sanayinin yolu tutar. Eski usul eski toprak yaşar gider.

Oyundan Çıkarılacak Dersler:  Alışverişlerimizde en önemli hassasiyetimiz vergi olmalıdır. Fiyattan düşülecek vergi indirimlerini dahi kabul etmemeliyiz.

İmyay yayınları 6. sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı sayfa 69’daki etkinliğe yardımcı olması için düzenlenmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.