Şehit ve gazi kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak öğreniniz.

Şehit ve gazi kelimelerinin anlamlarını sözlükten bularak öğreniniz. Şehit ve gazi kelimeleri, dinimiz, geleneklerimiz ve milletimiz açısından çok önemli kavramlardır.

kurtuluş savaşı şehit ve haziler

Şehit kelimesinin anlamı

Şehitliğin İslam Dininde yeri çok önemli ve farklıdır. Allah için canını veren Müslümana şehit denir. Şehitlik en büyük mertebe, şehitlerin kıymeti pek yüksektir.

Şehit Arapça’da kutsal bir ülkü, mücadele içinde din ve inanç uğruna ölen kimseye denir. Türkçe’de kelimenin anlamı zamanla, vatanını ve milletini müdafaa yolunda ölenler için kullanılmaktadır. Vatani görevini yaparken, herhangi bir terörist saldırı sonu, görev başında polis ve itfaiyecinin ölümüne şehit denir.

Şehit, İslam dininde Allah yolunda vefat etmiş bir müslümana verilen isim ve makamdır. Kur’an’da sıklıkla bu kimselerin kurtuluşa erdiği, ahiretteki makamlarının diğer insanlardan üstün olacağı belirtilir.

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz. (Bakara Suresi: 154)

Gazi kelimesinin anlamı

İslam’da dini savaşan, savaşa katılıp, yaralı yada sağ kalan Müslümanlara gazi denir. Gazi kelimesi savaşta büyük yararlılık gösteren komutanlara, şehirlere bu unvan verilmektedir. Gazi Osman Paşa, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Gaziantep gibi,

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. bence çok iyiydi ancak ben burada gazinin anlamının nerede olduğunu göremedim tarif istemez çünkü hemen çıkıyorum her zaman her zaman buraya siz cevap verdinizmi diye vakit harcayamam başka siteden bakıcam bay bay sizede 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.