Allah’a inanan ve yararlı işler yapanlar ahirette nasıl ödüllendirileceklerdir?

Allah’a inanan ve yararlı işler yapanlar ahirette nasıl ödüllendirileceklerdir? Belirtiniz. Yaptıklarınızın karşılığını bir gün göreceğinize inanmanızın davranışlarınızı etkileyeceğini düşünüyor musunuz?

İnsan, dünyada yaptığı çalışmaların, harcadığı emeklerin karşılığını almaktadır. Örneğin, tarlasını sürüp ekin eken çiftçi, yaz mevsiminde ekinini hasat eder. Memur ve işçi, bir aylık çalışmalarının karşılığında hak ettikleri maaşlarını alırlar. Derslerine çalışan, verilen görevleri yapan, kurallara uyan öğrenci takdirname ile ödüllendirilir. İşte bunun gibi, insanın dünya hayatında yaptığı davranışlar ahirette de değerlendirilecek, bu değerlendirme sonucunda insan, yaptığının karşılığını alacaktır. Yüce Allah, insana, kendisine inanıp ibadet etmesini, kötülüklerden kaçınmasını, annesine ve babasına iyi davranmasını, yoksullara yardım etmesini, yetim ve öksüzleri korumasını emretmiştir. Temizliğe önem vermesini, doğruyu söylemesini, dürüst davranmasını, kul hakkını gözetmesini öğütlemiştir.

Bu güzel davranışları yapanları ahirette ödüllendireceğini bildirmiştir. Toplum hayatında insanlara ve ülkesine yararlı olanlar, görevlerini tam olarak yerine getirenler, çeşitli şekiller de ödüllendirilirler. Yasalara karşı gelen, insanlara haksızlık ederek suç işleyenler de mahkemede yargılandıktan sonra cezalandırılırlar. İyilerin ödüllendirilmesi, suçluların da cezalandırılması adaletin gereğidir. Bunun gibi Yüce Allah’a karşı görevlerini yerine getirenlere ve iyi işler yapanlara ödül, görevlerini yapmayan ve kötü davranışlar da bulunanlara ceza verilmesi adaletin gereğidir. Allahü Teâlâ da adaletli olduğundan, her insana, yaptığı iyiliğin karşılığını verdiği gibi kötülüğün karşılığını da verecektir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.