Yüce Allah’ın insanlara karşı merhameti ve bağışlayıcılığı konusunda…

Yüce Allah’ın insanlara karşı merhameti ve bağışlayıcılığı konusunda kaynaklardan bilgi edininiz. 

Yüce Allah (c.c.) adil, merhametli ve affedicidir. Günah işleyen, kötülük yapan, daha sonra da yaptıklarından pişmanlık duyan tövbe eden kullarını bağışlar. Dolayısıyla kişi yaptığı bir kötülükten pişmanlık duyup samimiyetle tövbe ederse ahirette ceza görmez.Böylesi bir kişiyi affedecek olan da merhamet sahibi Allah’tır.

Allah merhametlidir, kullarını sever ve onları affeder. İyilik yapanları fazlasıyla mükâfatlandırır. Kötülük yapanlara tövbe etme imkânı tanır. Tövbe etmeyip kötülüğünde ısrar edenleri ise kötülüğü oranında cezalandırır. Kur’an’da bu durum şöyle dile getirilmiştir:  “Kim (Allah’ın huzuruna) iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.”

Ahiret gününe inanan insan öldükten sonra tekrar diriltileceğini ve yaptıklarından hesaba çekileceğini bilir. İyi ya da kötü hiçbir davranışın karşılıksız kalmayacağına inanır. Bu nedenle yaptığı bütün işlerde sorumluluk bilinciyle hareket eder. Kötülük yapmaktan kaçınır. Allah’ın, cennette kendisi için hazırladığı nimetlere kavuşmak amacıyla onun hoşnut olacağı işler yapar. Sonunda cennette kendisi için hazırlanan nimetlere kavuşur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.