Atatürk’ün bu sözüne göre dış politikamızda neler yapmalıyız?

Mustafa Kemal Atatürk’ün aşağıdaki sözünü okuyunuz. Bu söz, onun milli dış politikada ne kadar hassas ve ileri görüşlü olduğunu gösteren bir kanıttır. Onun bu sözüne göre dış politikamızda neler yapmalıyız? Açıklayınız.

“Bugün Sovyetler Birliği, dostumuzdur, komşumuzdur, müttefikimizdir. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi tıpkı Avusturya-Macaristan gibi parçalanabilir, ufalanabilir. Bugün elinde sımsıkı tuttuğu milletler avuçlarından kaçabilirler. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir. İşte o zaman Türkiye ne yapacağını bilmelidir.

Bizim bu dostumuzun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanır? Manevi köprülerini sağlam tutarak. Dil bir köprüdür, inanç bir köprüdür, tarih bir köprüdür.

Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların (dışarıdaki dış Türklerin) bize yaklaşmasını beklememeliyiz. Bizim onlara yaklaşmamız gerekli…”

Komşu ve yabancı ülkelerle ilişkilerimizde barış içinde olarak geliştirmeli, ama çıkabilecek olumsuzlukları da göz önünde bulundurarak, bu yönde çalışmalar ve planlamalar yapmalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.