Zonguldak ve Kastamonu’nun yıllık ortalama yağış ve sıcaklık değerlerindeki farklılığın sebepleri neler olabilir?

Zonguldak ve Kastamonu il merkezlerinin gösterildiği yandaki fiziki haritayı inceleyiniz. Haritada bu merkezlerin yıllık ortalama yağış ve sıcaklık değerleri verilmiştir. Zonguldak ve Kastamonu’nun yıllık ortalama yağış ve sıcaklık değerlerindeki farklılığın sebepleri neler olabilir?

zonguldak ve kastamonu fiziki haritasıZonguldak ve Kastamonu’nun birbirine yakın ve aynı bölgede olmasına rağmen, iklimsel özelliklerinin birbirinden bu kadar farklı olmasının 3 sebebi vardır. Kısaca deniz etkisi ve yükseklik ve dağların uzanış yönü diyebiliriz.

Zonguldak kıyı şeridindedir. Denizden dolayı nem yüksekliğinden dolayı, denizin ılıman etkisinde ve yüksekliğinin az olmasından dolayı sıcaklık ortalaması, 13.5 derecedir. Serin kuzey rüzgarlarının getirdiği yağmurlar Zonguldak ilimize daha çok düşmektedir.

Kastamonu’da ise, daha iç kesimlerde kaldığı ve kıyı ile arasında paralel uzanan Küre dağları uzandığı için, deniz etkisi daha az hissedilmekte ve yükseklik de Zonguldak iline göre oldukça yüksektir. Bu sebeplerden sıcaklık ortalaması Zonguldak’tan daha az 9,8 derecedir. Kastamonu’da yağışların daha az olması sebebi, Karadeniz ile arasında kıyıya paralel uzanan Küre dağları olduğu için, Karadenizden gelen yağmur bulutları, Küre dağlarının kuzey yamaçlarında karşılaştığı soğuk hava ile burada yağmura dönmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.