Ülkemizde aynı günde farklı hava olaylarının yaşanmasının sebepleri neler olabilir?

Ülkemizde aynı günde farklı hava olaylarının yaşanmasının sebepleri neler olabilir? Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi yurdumuzda, Kars’ta -23 her yer kar buz iken Antalya sahilinde insanlar +23 derecede kısa şort ile gezebilmektedirler. Farklı kıtada olmamasına rağmen Türkiye’deki iklimde görülen bu farklılığın nedenlerine bakalım.

doğuda sibirya batıda bahar gazete haberi

Denizlerin etkisi, denizlerin ılımanlaştırıcı etkisi vardır. Kıyı bölgeleri iç kesimlere göre daha ılıman, gece ve gündüz, yaz ve kış sıcaklık farkları daha az olmaktadır. Ankara ile Antalya iklim farklarında bu durum net olarak gözükmektedir. Türkiye’de deniz etkisinin iç kesimlere kadar ilerlemesini, kıyıya paralel uzanan dağlar engellemektedir. Dağların kıyıya paralel uzanması bu bölgelerde yağışların da yüksek olmasına sebep olmaktadır.

Matematiksel konumu, ekvatora uzaklığı da iklim üzerinde etkilidir. Ekvatordan uzaklaştıkça sıcaklık düşmektedir. Akdeniz kıyılarının Karadeniz kıyılarına göre daha sıcak olması bu durum sebebi iledir.

Yükselti, yükseklik arttıkça sıcaklık değerleri düşmektedir. Kars’ta soğuk ve karın olması sebebi, deniz etkisi buralara girmediği gibi yükseltinin de çok olmasındandır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.