Besinler ve Dengeli Beslenme Nedir? ve Besinlerin Gerekliliği

Besinler ve Dengeli Beslenme Nedir? ve Besinlerin Gerekliliği, Pille çalışan bir oyuncağın çalışabilmesi içinde pilin olması gerektiğini biliyorsunuz. Eğer pil bitmiş ise oyuncağınız çalışmaz.

beslenmenin grekliliği

İnsan vücudu da tıpkı bir yapay makine gibi çalışır. Vücudumuzun yaşayabilmesi için besinlere gereklidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan maddelere besin denir. Besinler de tıpkı pilin oyuncağı çalıştırması gibi vücudun düzenli yaşamsal faaliyetlerini ettirmesi için gereklidir. Vücudun gelişmesi, büyümesi ve sağlıklı olması için besinlerin dışarıdan alınması gerekir. Besinlerin dışarıdan alınıp vücutta kullanılmasına beslenme denir. İnsan vücudu sürekli olarak çalışır. Vücudumuzun sürekli çalışabilmesi yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacını dışarıdan aldığı besinlerden karşılar.

Canlıların hareket etme, büyüme ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için besinlere ihtiyaçları vardır.

Sevdiğimiz besinleri yerken belki çok hoşlanırız ama büyüyüp gelişmemiz için tüm besinlerden yememiz gerekir. Çünkü bütün besinlere vücudumuzun ihtiyacı vardır. Vücudumuzun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için besinlerin yeterli miktarlarda alınmasına dengeli beslenme adı verilmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.