Besinler ve Dengeli Beslenme Nedir? Nasıl Olur?

Besinler ve Dengeli Beslenme Nedir? Nasıl Olur?

1- Besinlerin Gerekliliği

Evimizdeki bazı eşyalar çalışırken elektrik enerjisi kullanır. bazı oyuncaklarımız veya ev aletleri pil olmadan çalışmaz. Bir Otomobil benzini olmadan çalışmaz. Burada bahsedilen elektrik, pil, benzin varlıkların hareket etmesi için onlara enerji sağlar.

dengeli beslenmenin gerekliliği

Canlılarda yaşamsal faaliyetlerini yürütebilmek için enerji kullanırlar. Hareket ederken, solunum yaparken, büyürken hatta uyurken bile enerji harcanır. Tüm canlılar yaşamlarını devam ettirebilmek için gerekli enerjiyi beslenerek elde eder.

Besinler organlarımızın çalışması ve büyüyüp gelişmemiz için vücudumuza enerji sağlar. Vücudumuzun kas ve kemik yapısına katılan bazı besinler büyümemize yardımcı olur. Bunu nedenle büyüme çağındaki insanların bu besinlerden yeteri kadar alması gerekir.

Bebekler büyüyerek çocuk çocuklarda büyüyerek yetişkin olur. Yetişkinlerde büyüme durur. Yetişkin insanlar büyümelerini tamamlamış olurlar.

Bazı yaşamsal faaliyetlerimizi gerçekleştirirken çok enerji harcarız. Spor yaparken, ders yaparken kullandığımız enerji uyurken kullandığımız enerjiden daha fazladır. Çok enerji harcadığımız zamanlarda beslenme ihtiyacımız artar.

Not: Bitkiler ihtiyaç duydukları enerjiyi kendi ürettikleri besinlerden sağlarlar.

2- Besinlerin Kaynakları

İnsanlar besinlerini bitki ve hayvanlardan elde ederler.

Besinlerimiz

A- Bitkisel Besinler

Sebze ve meyveler, tahıllar, baklagiller(fasulye, nohut, bezelye…)

B- Hayvansal Besinler

Et ve et ürünleri, süt ve sür ürünleri, yumurta.

3- Besinlerin İçerikleri ve Görevleri

İçerdikleri maddeler göre besinler beş grupta incelenir. gruplandırma yapılırken besinlerin en çok içerdikleri besinler dikkate alınır. Örneğin balıkta d vitamini yağ ve mineraller vardır. Ancak protein bakımından zengin olduğu için protein besin grubunda yer alır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.