Nasıl sağlıklı ve dengeli besleniriz?

Nasıl sağlıklı ve dengeli besleniriz? Hansel ve Gretel (Hansel ve Gıretel) masalını biliyor musunuz? Bu masalda ormanda kaybolan iki kardeşin pasta, kek, çikolata ve şekerlemelerden yapılmış bir evle karşılaşmaları ve başlarından geçen olaylar anlatılır.

Bütün çocuklar Hansel ve Gretel gibi şeker, çikolata vb. gıdaları sever. Siz de bütün öğünlerinizde bu gıdalardan tüketmek ister miydiniz? Sadece çok sevdiğiniz besinlerle besleniyor olsanız sağlığınız bundan nasıl etkilenirdi, hiç düşündünüz mü? Beslenme uzmanlarınca tek tip beslenme olarak adlandırılan bu beslenme şekli insan vücudunda pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir.

Vücudunuzun sağlıklı olması ve organlarınızın sağlıklı çalışması, günlük enerji gereksiniminizi karşılamanızla mümkündür. Enerji gereksiniminizi besinlerden sağladığınızı biliyorsunuz.

Enerjinin dışında vücudunuz yapıcı-onarıcı, düzenleyici besinlere de gereksinim duyar. Bu nedenle beslenmenizde bütün besin gruplarına yeterince yer vermeniz gerekir. Vücudunuz için gerekli olan bütün besin içeriklerinden gereksiniminiz kadar tüketmeniz dengeli ve sağlıklı beslenme olarak tanımlanır. Yandaki şekilde dengeli ve sağlıklı beslenmek için hangi besin grubunu ne kadar tüketmeniz gerektiğini gösteren bir besin piramidi fotoğrafı yer almaktadır. Fotoğrafı inceleyiniz.

dengeli beslenme için piramid

İnsanların günlük tüketmesi gereken besin miktarı yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar gösterir. Örneğin gelişme çağındakiler ve sporcular enerji verici besinleri daha fazla tüketmelidir

Dengeli beslenmediğimiz zaman pek çok sağlık sorunu ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlardan bir tanesi de obezitedir. Yetişkin erkeklerde vücut kütlesinin %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’i yağ dokusundan oluşur. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.