Bir yatırım ve pazarlama proje önerisi hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Bir yatırım ve pazarlama proje önerisi hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir? Araştırınız. Proje hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar ve adımlar.

Projenin Adı: Projenin adı belirlenmelidir.

Projenin Konusu: projenin konusu net ve anlaşılır şekilde belirlenmelidir.

Projenin Amaçları

  1. Proje ile ulaşılmak istenen amaçlar belirlenmelidir.

Yapılan Çalışmalar ve Sonuç

Yapılan çalışmalar yazılmalı, bir sonuca varılmalıdır.

Projede Yararlanılan Kaynaklar yazılmalıdır.

Proje Adı: Zeytin Çekirdeğinin Gücü
Neden Zeytin Çekirdeği?

Türkiye, dünyada en çok zeytin ve zentinyağı üreten ülkeler arasındadır. Üretim sonucunda ortaya çıkan zeytin çekirdekleri ise yem, yakacak olarak kullanılmakta ya da çöpe atılmaktadır.
Yaptığım araştırmada dünyanın en kaliteli aktif karbonunun zeytin çekirdeğinde olduğunu öğrendim. Aktif karbonunun en önemli kullanım alanı ise savunma sanayi. Ne yazık ki biz aktif karbonu yurt dışından alarak çok pahalıya mal ediyoruz.

Proje Önerim:
Zeytin çekirdeklerinin toplanarak kurulacak bir fabrikada aktif karbon üretiminde kullanılması ve ülkemiz aktif karbon ihtiyacının daha ucuza karşılanmasının yanında yurt dışına da pazarlamaktır.

Proje Adı: Hem Çevre Hem Ekonomi Dostu: Trona

Neden Trona?
Türkiye, dünyada bilinen ikinci büyük trona yataklarına sahip olmakla birlikte bu mineralin çok azını işletiyor. Trona minareli, soda külüne dönüştürüldüğünde cam, deterjan, kâğıt, demir-çelik, alüminyum, tekstil ve kimyasal maddelerin üretiminde kullanılıyor.

Ülkemiz sanayisinde kullanılan soda külü ya yurt dışından ithal ediliyor ya da sentetiği yapılıyor. Bu ise hem ekonomiye hem de çevreye ciddi zararlar veriyor. Ancak trona yataklarının, çözelti madenciliği
yöntemiyle işlenmesi durumunda hem kolay hem ucuz hem de tam V S
bir çevre dostu doğal soda külü elde etmek mümkündür.

Proje Önerim:

Ankara’nın Beypazarı ve Kazan ilçelerinde bulunan trona yataklarının çözelti madenciliği yöntemiyle işletilmesi için yatırım yapmak ve bunun için kredi desteği aramak. Trona yataklarının işletilmesiyle elde edilecek ürün ile hem ülkemizin ihtiyacını karşılamak hem de ihracat yapmaktır.
Yarışmaya katılan öğrenciler proje önerilerini tasarlarken hangi coğrafi özellikleri dikkate almışlardır? Yatırım ve pazarlama önerileri nelerdir?

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.