Doğal kaynaklarımızı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğal kaynakları kullanırken dikkat etmemiz gerekenler:

Hayatımızı devamı için doğal kaynaklar gereklidir. Doğal kaynaklarımız, su, toprak, hava, hayvanlar, bitki örtüsü ve madenlerdir.  İnsanların bilinçsizce kullanımları sebebiyle bu kaynaklar hızla kirlenmekte ve tükenmektedir. Bizim temel insanlık vazifemiz doğal kaynakları korumaktır.

Hayvanların ve bitkilerin ihtiyacı olan oksijeni havadan alırlar. Havanın kirletilmesi sonucunda, kirlilik yağmur suları ile akarsu, yeraltı suları ve toprakla birleşerek, orada hayat süren canlılar için hayati tehlike oluşturur. Bu canlıların nesillerinin yok olmasına sebep olur. Tabiat canlı türü çeşitliliği temiz çevre ile mümkün olabilmektedir. Su canlılar için hayati bir doğal kaynaktır. İnsanlar, tarımsal sulamalarda, temizlikte, elektrik üretiminde v.b bir çok alanda sudan yararlanırlar. Akarsuların, göllerin ve denizlerin kirlenmesi oradaki canlıların yok olmasına türlerinin tükenmesine sebep olur. Suyu çok dikkatli israfa kaçmadan kullanmalı, suyu kirletecek davranışlara son vermeliyiz. Sanayi kuruluşlar için gereken filtreleme, atık suları arıtma gibi önlemleri almalıyız.

Kaynaklarımızı kullanırken tasarrufa dikkat etmeli, dikkatlice kullanmalıyız. Işıkları kullanılmadığı zaman mutlaka kapamalı, ocağımızı yeteri kadar açık tutmalı, işi bitince hemen kapatmalı, su damla damla aksa bile mutlaka tamir etmeli boşa akmasını önlemeliyiz. Nasıl olsa parasını ödüyoruz diyemeyiz, doğal kaynaklar gelecek nesiller için paha biçilemez olacaktır. Dişimizi fırçalarken suyu kapamalı ihtiyacımız olduğunda açmalıyız. Kağıtları çok dikkatli, israfa kaçmadan, her iki tarafını da kullanmalı işimiz biten kağıtları geri dönüşüme vermeliyiz.

Bir örneklem yapalım; dişlerimizi fırçalarken musluğu kapamadığımız zaman 5 litre su boşa akar. 100.000 bin kişinin bizim gibi yaptığını düşünsek, 500.000 litre su boşa akmış olur.

Düşünün ben şuan dişimi fırçalıyorum ve dakikada 5 litre su boşa akıyor sadece dişimi fırçalarken. Benim gibi 10 bin kişi aynı şeyi yapacak olursa ne olur görelim.

Doğal kaynak kullanımında aşırı hassas ve dikkatli olur, çevre bilincimiz gelişirse, bizim ve gelecek nesillerimiz için daha iyi bir dünya olacaktır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.