Ülkemizin kaynaklarının kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? Niçin?

Ülkemizin kaynaklarının kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? Niçin? Ülkemizin kaynakları dediğimizde yer altı ve yer üstü bütün kaynaklar kastedilmektedir. Bu kaynakların başlıcaları, orman varlığımız, su, toprak, hava, madenlerimizi sayabiliriz.

orman görüntüsü

Bu kaynakları korumak için yapılması gerekenler:

– Suyu boşa akıtmamız gerekir. Dişlerimizi fırçalarken, musluğu açık tutmamalıyız. Bulaşıkları, bulaşık makinesinde yıkamalıyız. Su varlığımızı korumak için su tasarrufu yapmalıyız.

– Gereksiz kağıt kullanımından ve israfından kaçınmalıyız. 

– Orman varlığını korumak için önlemler alınmalı kaçak kesimlere göz yumulmamalıdır.

– Enerji tasarrufu yapılmalı, gereksiz yanan lambalar, milli varlıklarımızı eritmektedir.

– Çevre kirliliğine dikkat edilmeli, hava, suyu ve toprağı temiz tutmalıyız. Hava su ve toprağın kirlenmesi, ülkemizin bütün varlıkjlarını kaybetmesine neden olacaktır.

– Kömür ve fosil yakıt kullanımını azaltıcı önlemler almalı, araba eksozlarından ve ev bacalarından çıkan zehirli gazlar, önce havayı, sonra suyu sonra da toprağı kirletme en önemli varlığımız toprağımızı verimsiz, çorak ve zehirli hale getirmektedir. Zehirli topraklarda yetişen gıdaları insanlar ve hayvanlar yiyerek, insanların sağlığı bozulmaktadır.

– Ev ısınmasında doğalgaz gibi daha az zararlı yöntemler kullanılmalı, araçları da şehirlerde daha çok toplu ulaşım araçları kullanımı teşvik edilmelidir.

– Sanayileşmiş bölgelerde kaynakların kirlenmesi daha çok görülmekte, fabrikaların kirletebileceği unsurlar, kontrol ve denetim altında olmalı, bacaları filtreli olmalı, atıkları su kaynaklarımıza vermeleri enegellenmelidir.

– Madenlerimizi bilinçli ve dikkatli kullanmalıyız.

– Madenlerimiz hammadde olarak satılması değil işlenerek mamül madde satılması için gereken Ar-ge ve önlemleri almalıyız.

– Su ve toprağı çok kirlettiği için atık sıvı yağları, musluklara dökülmemeli, mutlaka ayrı olarak toplanıp, geri dönüşüm merkezlerine gönderilmeli.

– Toprak varlığımızı korumak için, kontolsüz ve gereğinden fazla, kimyasdal gübre ve zirai ilaç kullanılmamalı, çiftçiler bu yönde bilinçlendirilmeli ve eğitilmelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.