Fabrikayı kurarken doğaya zarar vermemek için nelere dikkat edersiniz?

Bir yerleşim biriminin yakınında fabrika kurmak isteyen ve aynı zamanda doğal çevreye duyarlı olan bir vatandaşsınız. Fabrikayı kurarken doğaya zarar vermemek için nelere dikkat edersiniz? Nedenlerini belirterek yazınız.

Fabrika kurulurken doğal çevre ön plana çıkarılmalı, doğal çevreye zarar vermemek için önlemler alınmalı ve bu yönde planlamalar yapılmalıdır.

İlk önce fabrikanın yerinden başlayalım. Fabrika çok dik yamaç eteklerinde olmamalı, sel ve toprak kayması riski yaşamamalıdır. Deprem yönetmeliğine uygun, olabilecek depremlere dayanıklı olmalıdır. Yer seçiminde dikkat edilecek diğer bir husus, verimli tarım arazilerinin üzerine fabrika kurulmamalı, kıraç tarım arazisi olarak kullanılmayan yerler tercih edilmelidir.

İnsan gücü ihtiyacından dolayı fabrikalar yerleşim yerlerinin yakınlarına kurulmaktadır. Yakında yerleşim yeri olduğu için ses kirliliğine dikkat edilmelidir.

Hava, toprak ve su kirletilmemelidir. Atıkları buralara salmadan önce mutlaka filtrelerden geçirilmelidir. Fabrikada zehirli gaz salınımı gerçekleşiyorsa, bu gazlar filtrelenip ayıklandıktan sonra havaya salınmalıdır. Atık sular arıtılmadan kanalizasyon sistemine verilmemelidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.