Çalışma kitabının 48. sayfasındaki görseli inceleyiniz. Görselle ilgili soruların cevapları…

Çalışma kitabının 48. sayfasındaki görseli inceleyiniz. Görselle ilgili soruların cevaplarını arkadaşlarınızla tartışarak defterinize yazınız.

çalışma kitabı sayfa 48 görseli

Doğal Ortamı Değiştirmek ve Ondan Yararlanmak

1. Aşağıdaki görselin bir yerine yerleşme birimi kurulacaktır. Siz burada insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hangi değişiklikleri yaparsınız? Defterinize listeleyiniz. Aşağıdaki soruları dikkate alarak bu değişiklikleri görselin üzerine işleyiniz. Ev, okul, yol, köprü ve park için uygun yerler neresidir? Bu kentin su ihtiyacını  karşılamak için ne yaparsınız? Ulaşımı sağlamak için neler yaparsınız? Dağlardan nasıl yararlanırsınız? Topraktan nasıl yararlanırsınız?

Buraya bir yerleşim yeri kurulacak ise, yerleşim yeri olarak, sol tarafta gözüken küçük tepelerin olduğu engebeli alanı seçerdim. İnsanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, tepelerin eteklerine evler ve binalar yapar, su ihtiyacı karşılamak için akan ırmaktan faydalanır, ağaçlık kesimler de, tarım arazisi olmayan alanlar için park ve bahçeler inşa ederdim.

Ev için uygun yerler, sol taraftaki küçük tepelerdir. Okul için o tepelerin eteklerine inşa edilebilir. Yolu, görünen 2 dağ ile tepelerin arasındaki vadiye yapılabilir. Köprü ırmak üstüne inşa edilip, park için tepelerin yanındaki ağaçlık alan uygundur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.