İklimin insan yaşantısı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir mi?

İklimin insan yaşantısı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir mi? Nedenleriyle belirtiniz. İnsan hayatı etkileyen en önemli etkenlerden bir tanesi iklimdir. İklim bazen insanların hayatlarını kolaylaştırmakta bazen zorlaştırmakta bazen de imkansız hale getirmektedir. Çöller ve kutuplar iklime bağlı olarak yaşanılması imkansız yerlerdendir.

– Kılık kıyafetlerimizi iklim belirler, soğuk iklimlerde, ülkemizde kış aylarında, doğuya gittikçe kılık kıyafet değişmektedir. Kış aylarında daha koyu renkli ve kalın kıyafetler giyilirken, yaz aylarında daha ince ve açık renkli kıyafetler giyilir.

– İklim ev türlerini ve bütçeleri etkilen bir etkendir. Kış aylarında evlerin ısınma ihtiyacından dolayı, ısınma giderleri önemli bir gider haline gelmektedir. Bu giderlerden dolayı, evlerdeki ısıyı korumaya yönelik, izolasyon araştırmaları artmış, evler ısı yalıtımlı hale gelmiştir.

– Olumsuz iklim şartlarının hüküm sürdüğü bölgelerin nüfusu seyrek, iklim ılıman olan bölgelerdeki nüfus yoğunluğu daha fazladır.

– İklim insan beslenmesini de olumlu ve olumsuz etkileyebilmektedir. İklim şartlarının kötü olduğu kuzey kesimler, meyve ve sebze ihtiyaçlarını güney kesimlerden sağlamak zorundadırlar.

– İklimin günlük yaşantıyı zorlaştıran etkileri vardır. Sisli havalarda hava, deniz ve kara ulaşımı aksar, aşırı yağış ve donma nedeniyle yollar bozulur, fırtına ve tipi ulaşımı aksatır. Çığ ve heyelan yol yapımını zorlaştırır. Kışların soğuk geçtiği bölgelerde yollar kapanabilir. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi, Bolu Dağı gibi.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.