Vergi neden ödenir? Verginin ülke ekonomisine katkıları neler olabilir?

Vergi neden ödenir? Vatandaşların vergi vermelerinin ülke ekonomisine katkıları neler olabilir? Vergi bir ülkenin varlığının ve gelişmesini devam ettirebilmesi için gereken gelir kaynağıdır.

verginin meyvesi hizmettir

Vergi neden ödenir?

Vergiyi tanımlarsak, devletin ülkesindeki, gerçek veya tüzel kişilere yüklediği ekonomik zorunluluk diyebiliriz. Devletin bizden topladığı bu paralar karşılığında bize hizmet sunmaktadır. Devlet, yol, su, elektrik, köprü, eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik gibi harcamalarını bu paralar ile finanse etmektedir. Bu hizmetleri devlet dışında her hangi bir kuruluşun insiyatifine de bırakılamaz. Bazı sağlık hizmetlerini veya eğitim hizmetlerini özel kuruluşlar sunsa da esas olan, devletin bu hizmetlerin devamlılığını sağlamasıdır.

Bizim vergimizi zamanında ve tam tam ödememizin sebebi, devletin hizmetlerini, kesintisiz ve devamlı yapılmasını sağlamasıdır.

Vatandaşların vergi vermelerinin ülke ekonomisine katkıları neler olabilir?

Vergi ülke içinde gelir paylaşımı sağlamaktadır. Zengin ve üretken kesimden zayıf ve yoksul kesime gelir transferi sağlamaktadır. Bu bazen, doğrudan sosyal yardımlaşma vakıfları ile bazen, yoksul kesimin çocuklarının ücretsiz okutulması, ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanması gibi uygulanmaktadır.

Ülke içinde yapılması zorunlu yatırımlar bazen, özel teşebbüs tarafından ya fırsat olarak görülmemekte yada karlı bulunmayıp yapılmamaktadır. Bu durumlarda devlet kamu eliyle bu yatırımları yapmak zorunda, bu toplumun zorunlu ihtiyacını karşılamak zorundadır.

Toplanan vergiler ülke ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlar. Devletin aldığı vergilerle yaptırdığı bir yol yada bir liman, ticaretin gelişmesini sağlayarak, esnafa veya sanayiciye, ödediği vergi kendisine daha büyük bir fayda olarak geri döner.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.