Doğal Kaynak Olan Ormanlarımızı Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Doğal Kaynak Olan Ormanlarımızı Korumak İçin Neler Yapılabilir? Örnekler veriniz. Ormanların faydaları çok fazladır. Bunlar ekonomik faydaları olduğu gibi oksijen kaynağı olması gibi ölçülemeyen ama kaybedilince ortaya çıkan faydaları da vardır.

orman

Ormanları nasıl korumalıyız

– En üst seviyede orman yangınlarını önleyici tedbirler alınmalıdır.

– Plansız ve kaçak ağaç kesimleri engellenmeli, kesenler denetlenmeli ve ağır cezalar uygulanmalıdır.

– Kıl keçileri, taze çıkan ağaç filizlerini yediği için, orman bölgelerine alınmamalı yada kontrollü gülmeleri sağlanmalıdır.

– Herhangi bir sebepten yada yangından, ormanların ağaçsızlaşan alanlarına hemen yenileri dikilmeli ve bakımları yapılmalıdır.

– Isınma yakıtı olarak ağaç kullanımından vazgeçilmeli, alternatif yöntemler geliştirilmelidir.

– Ormanın yararları konusunda, eğitimler ve halkın bilinçlenmesi için toplantılar ve kampanyalar yapılmalıdır.

– Ham maddesi ağaç olan ürünlerin kullanımında dikkat etmeli, bu ürünleri israf etmemeli ve gereksiz yere kullanılmamalıdır.

– Orman yakan kişiye, o alanın ağaçlandırılması sağlandığı, gibi hatası oranında ağır para cezaları uygulanmalıdır. Parası olmayanlar için zorunlu kamu hizmetleri ile ormanlara olan borçları ödettirilmelidir.

– Orman bölgelerinde her ne sebeple olursa olsun ateş yakmamalı, herhangi bir ateş ve duman gördüğümüzde hemen 177 orman yangın ihbar numarasına haber vermeliyiz.

– Orman ağaçlandırma çalışma ve kampanyalarına gönüllü olarak katılmalıyız.

– Orman alanlarında vakit geçirdikten sonra, çöplerimizi bırakmamalı, özellikle cam türü olan eşyalarda dikkatli olmalıyız.

– Orman alanlarından elektrik hatları geçirilmemeli, eğer geçiriliyorsa da gerekli yangın güvenlik önlemleri alınmalıdır.

– Yeşil örtüsü kalmamış, çoraklaşmış, tarımsal vasfını yitirmiş yerler için ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır.

– Endüstriyel alanda kullanılan ağaçlar, ayrı olarak yetiştirilmeli ve hızlı yetişen türlerden seçilmelidir. Orman ağaçlarının endüstride kullanımı azaltılmalıdır.

– Yolların kenarları gibi yerler ağaçlandırılmalıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.