Ülkemizin maden zenginliği bakımından dünyadaki yeri konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizin maden zenginliği bakımından dünyadaki yeri konusunda neler söyleyebilirsiniz? Türkiye maden varlığı açısından zengin bir ülkedir.

Türkiye Maden Hatitası

Türkiye Maden Haritası

Yukarıdaki Türkiye Maden Haritasını incelediğimiz de ülkemizin her yerinde ne kadar çok çeşit maden varlığımızın olduğunu görebiliriz.

Haritaya göre, yaşadığınız ilde ya da yakın çevrenizde bulunan madenler nelerdir?

Ülkemizde topraklarımızın altında 50 milyar ton maden rezervi bulunmaktadır. Bu maden rezerv 49 ayrı cins madenden meydana gelmektedir. Türkiye maden üretimi açısından 132 ülke içinden 28. sırada bulunmakta, maden çeşitliliği açısından 10. sırada bulunmaktadır.

Günümüzde dünya ticaretinde 90. çeşit madenin ticareti ve alım satımı yapılıyor. Bu 90 çeşitten 77 çeşit maden ülkemizde bulunmaktadır. Bu veriler ülkemizin maden zenginliğini ortaya koymaktadır. Madenlerimizin tamamı ülke içinde mamul maddede kullanılabilir hale geldikten sonra, madenlerin ülke ekonomimize katkısı çok daha fazla olacaktır.

Ülkemizde maden rezervlerinin en çok olduğu madenler: dolamit, mermer, linyit, kaya tuzu, taşkömürü, bor, trona ve ponza taşlarıdır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.