Uhut’ta Müslümanlar neden daha fazla zarar görmüşlerdir?

Uhut’ta (Uhud’da) Müslümanlar neden daha fazla zarar görmüşlerdir?

uhud savaşı stratejisi

Bedir Savaşı’ndaki mağlubiyet sonrası Mekkeli müşrikler intikam almaya yemin ettiler. Bir yıl sonra üç bin kişilik bir ordu toplayarak Medine yakınlarındaki Uhut’a geldiler. Peygamberimiz de yedi yüz kişilik bir ordu ile Uhut’a geldi. Elli kişilik bir okçu birliğini arkadan saldırı ihtimaline karşı ayırarak önemli bir noktaya yerleştirdi. Onlara yerlerinden kesinlikle ayrılmamalarını söyledi.

Savaş başladığında Müslümanlar üstünlüğü ele geçirdiler. Bu esnada okçular savaşın kazanıldığını düşünerek bulundukları yerlerden ayrıldılar. Bunu gören Mekkeli müşrikler arkadan saldırarak Müslümanları kuşattılar. Bu sırada Peygamberimizin öldüğü haberi yayıldı. Ancak bir süre sonra yanlış olduğu anlaşıldı.

Hz. Muhammed daha fazla kayıp vermemek için kuşatmayı yararak Uhut Dağı’na çekildi. Mekkeliler bu başarıyı yeterli bularak geri çekildiler.

Okçuların Uhut Savaşı’nda Peygamberimizin emrini unutarak yerlerini terk etmeleri, savaşın sonucunu etkiledi. Bu olay Peygamberimizin sözüne uyma konusunda önemli bir ders oldu.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.