Bütün Canlılarda Hücreler Aynı mıdır?

Bütün Canlılarda Hücreler Aynı mıdır? Çevrenize baktığınızda hangi canlıları görüyorsunuz? Gördüğünüz bütün canlılar birbirlerinin aynı mıdır? Onları farklı ya da benzer kılan özellikler nelerdir? Canlıları oluşturan hücreler birbirinden farklı olabilir mi?

Yapacağınız etkinlikte bitkiyi oluşturan yapıları aşama aşama inceleyecek, en küçük yapı birimi olan hücreleri yakından tanıyacaksınız. Soğandan soğan zarına, soğan zarından en küçük birim olan hücreye doğru bir yolculuğa hazır mısınız? Bakalım, bu yolculukta gördükleriniz sizi şaşırtacak mı?

Yaptığınız etkinlikte, bitkilere örnek olarak kuru soğan bitkisini genel yapısından en ayrıntılı yapısına kadar incelediniz. Hücre yapısını yakından gördünüz. Şimdi de kendi hücre yapınızı incelemek ister misiniz? Bitki hücresinde gözlemlediğiniz yapıları kendi hücrelerinizde de gözlemleyebilir misiniz? Yapacağınız etkinlik bu sorunun yanıtını bulmanıza yardımcı olacaktır.

bütün hücreler aynı mı

Yaptığınız etkinlikler, ışık mikroskobu yardımıyla canlıların temel yapı birimi olan hücreyle tanışmanızı sağladı. Bitki ve hayvan hücrelerinin birer örneğini onlarca kez büyütülmüş olarak gördünüz. Hücrenin yapısını keşfettiniz. Bitki ve hayvan hücresini oluşturan bölümleri gözlemlediniz. Aşağıdaki şekillerde de görüldüğü gibi bitki ve hayvan hücrelerinin şekilleri birbirinden farklıdır. 

 

Yukarıdaki şekilleri dikkatlice inceleyiniz. Bitki ve hayvan hücreleri arasında gözlemlediğiniz benzer-likler ve farklılıkları fen ve teknoloji ders defterinize not ediniz.

Hücrenin sitoplazmasında yaşamsal olayları gerçekleştiren yapılara organel adı verilir. Organeller çok küçüktür ve hücrenin solunum, beslenme ve boşaltımından sorumludur. Bu yapılarını görebilmek için büyütme özelliği çok fazla olan mikroskoplar kullanılır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.