Yaşamın Temel Birimi Hücre Nedir?

Yaşamın Temel Birimi Hücreye Yolculuk, Hücre Nedir?

Canlılar nelerden oluşmuştur?

Canlılar gözle görülebilen organlardan, göz, kulak, burun, kol, bacak, v.s. Gözle görülemeyen sadece mikroskop ile görülebilen hücrelerden oluşmuştur.

Tüm canlıları oluşturan yapılar benzer midir?

Canlıları oluşturan yapılar benzerdir. Temel Birim hücredir. Şimdi hücreyi anlamaya çalışalım.

Resimdeki çocuğun oynadığı oyuncağı tanıdınız mı? Küçük parçalar içeren bu oyuncağın adı nedir? Bu oyuncakla neler yapabilirsiniz? Bir araba yapmak isterseniz kaç tane yapboz kullanmanız gerekir? Yapbozunuzla yaptığınız arabayı oluşturan birimlerden biri eksik olsaydı ne olurdu?

hücre ve mikroskop

Oyuncak arabanız gibi insan vücududa parçalardan oluşmuştur. Ancak vücudunuzdaki birimler arabanızı oluşturanlardan çok küçüktür ve sayıca çok fazladır. Onları gözünüzle ya da bir büyüteçle göremezsiniz. Örneğin, elinize bir büyüteçle bakınız. İşaret parmağınıza odaklanınız. Neler gözlemlediniz? Elinizin ve parmağınızın üzerinde bulunan deriyi daha yakından inceleyiniz. Deriniz nelerden oluşmuştur? Elinizi oluşturan bütün birimleri görebiliyor musunuz?

Ne kadar yakından bakarsanız bakınız, elinizi oluşturan birimleri çıplak gözle ya da büyüteçle göremezsiniz. Görebildiğiniz en küçük birim bile daha küçük birimlerden oluşmuştur. Gözlemlediğiniz bu birimleri ve yapılarını daha yakından inceleyebilmek için mikroskop adı verilen özel bir araç kullanılır. Mikroskop yardımıyla görülebilen ve canlıları oluşturan en küçük yapı birimine hücre denir. Bu bölümde, farklı canlılara ait hücreleri tanıyacaksınız. Ancak hücreleri inceleyebilmek için mikroskobu yakından tanıyıp onu doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Şimdi mikroskobun tarihsel gelişimini ve kullanımını öğrenmeye hazır mısınız?

Hücre hakkında yeni bilgilerin elde edilmesi, mikroskobun gelişimine paralel bir yol izlemiştir. Mikroskobun bulunmasından bugüne kadar bilim insanları tarafından çok farklı hücre yapıları ve çıplak gözle göremediğimiz canlı türleri keşfedilmiştir. Bilim insanları, bu konuda yeni bilgiler keşfetmeye devam etmektedirler. Siz de bir bilim insanı gibi yaşamın gizli sırlarını keşfetmeye hazır mısınız? Mikroskop yardımıyla merak ettiğiniz pek çok canlının hücre yapılarını inceleyebilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.