Elektrik devre elemanlarını sembollerle göstermenin sağlayacağı yararlar

Elektrik devre elemanlarını sembollerle göstermenin sağlayacağı yararların neler olduğunu arkadaşlarınızla tartışınız. Ulaştığınız sonuçları defterinize not ediniz.

Elektrik devreleri çeşitli sempllerle gösterilir. Böyle gösterilmesinin çeşitli yarları vardır.

Devre elemanları çok çeşitlidir. Bunları bir şemada bir devre üzerinde gözükmesi gerekir. Devre üzerinde bu gösterimi bir resim ile veya yazı ile gösterimi zordur ve karışıklığa sebep olabilecek durumda olabilir. Devre elemanları ne kadar faeklı ve çok olursa olsun bunları sembol ile göstermek, çizim ve hazırlamayı kolaylaştıracağı gibi, devreyi okumayı ve anlamayı da kolaylaştırır.

Devre elemanlarının semboller ile gösterilerek, çizimden doğacak problemler de ortadan kaldırılmış olur. Herkezin aynı kalitede ve özende resim yapması beklenemez. Ama resim yerine standart bir sembol kullanıldığında bu problem ortadan kalakacaktır.

Elektrik devre elemanlarını sembollerle göstermek daha pratik, hazırlama iş gücünü azaltacaktır.

Devre elemanları sembolleri bütün dünyada ortaktır. Bütün milletler tarafından kullanılır. Belki en önemli madde bu maddedir. Herhangi bir ülke bir elektronik alet ürettiğinde bunun elektrik bağlanma ve iç bağlantıları için bir devre şeması oluşturur. Her hangi bir ülkeye gönderir. Buradaki elektrik teknisyeni veya işçisi çok rahatlıkla bu devre sembollerini okuyabilir ve gerekeni yapabilir. Eğer ki sembollerle gösterilmemiş olsaydı. Farklı ülkelerde değil ülke içinde bile yanlış anlaşılmalara sebep olabilirdi. Sembol ortak bir dildir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.