Bu kişilerden çiçeklerin çoğaltılması hakkında bilgi alınız.

Afrika menekşesi ve sardunya gibi bazı çiçekler evlerde ve iş yerlerinde kolayca çoğaltılabilir. Ailenizde ya da komşularınızda bu çiçeklerden yetiştirenlerle görüşünüz. Bu kişilerden çiçeklerin çoğaltılması hakkında bilgi alınız.

afrika menekşesi

Afrika menekşesinin Çoğaltılması için en uygun zaman ilkbahar ve Yaz aylarıdır. Tek yaprak çeliği ile kolayca çoğaltılır. Kartlaşmış ama fazla yaşlı olmayan, en sağlıklı yapraklarından, sapları gövdeye yakın yerinden kesilir. Sonra toprağa dikilir. Yaprak sapının çoğu toprak dışında kalmalı. Toprak yeterince nemli olmalıdır, sulamayacaksınız. Şeffaf bir kutuya alın. Ya da şeffaf naylona geçirin bağlayın.

iki üç günde bir açıp bir iki saat havalandırabilirsiniz. Kapalı iken direkt güneş almamalı yoksa içerde pişer.

Tekrar sulamak için toprağın fazlaca nem kaybetmesi beklenmelidir. Fazla sulu olması köklenmesinde iyi etki sağlamaz ve çürümelere sebep olabilir. Ayrıca su içinde kalacak kısmı sadece 1 cm kadar olacak şekilde suda da köklendirilir ama çürümelerle karşılaşmamak için suda köklendirme yazımdaki inceliklere dikkat etmelisiniz. Suda köklendirmek için ayırdığınız yaprağı bir gün açıkta bekletin kesik yer kurusun sonra suya koyun.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.