Cesare Borgia Kimdir?

Cesare Borgia Kimdir? Papa Alexander Vl’nın büyük oğlu (Roma 1475’e doğr.-Pamplona, İspanya 1507). Babası Kardinal Borgia’nın Alexander VI adıyla papa olmasından sonra (1492) hızla ilerleyen Cesare Borgia, önce Valencia piskoposluğuna, sonra kardinalliğe yükseltildi (1493) Babasının gözdesi olan küçük kardeşi Gandia dükü Giovanni’nin ölümünden (1497) sonra (kardeşini onun öldürttüğü sanılır), kardinallikten ayrılarak, papanın desteği ve kız kardeşi Lucrezia’nın eşlerinin birbiri ardına ölmesi (onun entrikalarıyla) sayesinde, kendine bir devlet kurmaya çalıştı.

Charlotte d’Albret’yle evlenerek Valentinois kontu oldu (1498) ve Fransa kralının desteğini sağladı. Romagna bölgesini ele geçirip, Toscana’yı tehdit etmeye başladı. Gücünü, hiçbir ahlâk kuralına aldırmamasından, siyaset ve yönetim alanındaki olağanüstü yeteneklerinden alıyordu (Machiavelli, Hükümdar adlı kitabındaki devlet adamı tipine onu örnek almıştır). Ama babasının ölümü (1503) sırasında, kendinin de papalık seçimini etkilemeyecek kadar hasta olması, çok geçmeden talihinin ters dönmesine yol açtı: Yeni papa Julius II tarafından tutuklatılıp, sürgün edildi ve İspanya’da öldü.

Not: Cesare Borgia’nın, Giorgione tarafından yapılmış portresi. Cesare Borgia, hiçbir ahlâk kuralına aldırmaksızın kendisine bir devlet kurma çabalarıyla, Machiaevelli’nin Hükümdar adlı yapıtındaki devlet adamı tipine örnek olmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.