Çevreci Bir Heykeltıraş Andrew Goldsworthy Kimdir?

Çevreci Bir Heykeltıraş: Andrew Goldsworthy (Endru Goldsvörtiy), Çevre sanatının en tanınmış temsilcilerindendir. Sanatçı, 1956’da İngiltere’de doğmuştur. Beş değişik sanat okulundan reddedildikten sonra Bradfort (Bredfort) ve Lancaster (Lençıstır) sanat okullarında eğitim görmüştür. Her sene 6 ay İngiltere’de, diğer altı ayda ise dünyanın değişik bölgelerinde sanat çalışmalarını yapar.

Andrew Goldsworthy

Birçok heykeltıraş, malzemeleri yontma ya da kesme yoluyla şekillendirirken sanatçı, eserlerini doğanın kendi doğal akışından faydalanarak oluşturmaktadır. Doğada hangi malzeme varsa o malzemeyle heykellerini yapar ve yaşayan hiçbir canlıya asla zarar vermez. Fırtınadan kopmuş çiçekleri, kurumuş dalları, ölmüş ağaçları ya da kendiliğinden yere düşmüş yaprakları kullanır.

Andrew Goldsworthy eserleri

Kullandığı diğer malzemeler toprak, taş, kum, su, kar, buz vb. olabilmektedir. Heykellerini yaparken hiçbir şekilde insan yapımı malzemeye yer vermemektedir. Onun yapıştırıcısı, sabahın erken saatlerinde görülen çiğ ya da kırağı, ipliği bükülebilen dallardır. Çivisi ve iğneleri ise dikenlerdir. Sanatçının gittiği yerlerin doğal malzemeleri, heykellerinin temel malzemesini oluşturmaktadır.

Örneğin; Antarktika Kıtasfnda kar ve buz kütlelerinden heykeller yaparken Avustralya’da heykellerinin malzemesini doğada bulduğu kanguru kemikleri oluşturabilmektedir. Zamanla yıpranacak ya da taşınamayacak heykellerin fotoğraflarını çekerken değişiklik gösterecek veya yıpranmayacak bazı heykellerin de modern sanatlar müzelerinde ve sanat galerilerinde sergilendiği görülmektedir. Yeşil yapraklara şekiller verip daha sonra kuruttuğu eserleri, şu anda bazı müzelerde sergilendiği bilinmektedir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.