Fil Olayını büyüklerinizden veya İslam tarihi ile ilgili bir kaynaktan öğreniniz.

5. Fil Olayını büyüklerinizden veya İslam tarihi ile ilgili bir kaynaktan öğreniniz. Fil suresi, Kur’an-ı Kerim’in 105. suresidir. Toplam beş ayettir. Mekke Döneminde inmiştir. Adını birinci ayette geçen “fil” kelimesinden alır.

Fil Olayı

“Yemen Hükümdarı Ebrehe, Sana şehrine bir tapınak yaptırmıştı. Amacı, Mekke’ye giden kervan ve Kâbe ziyaretçilerini buraya çekerek bir ticaret merkezi hâline getirmekti. Ancak Kâbe bulunduğu sürece bu amacına ulaşamayacağını anladı. Yaptığı tapınağa Fukaym kabilesine mensup bir grubun zarar vermesinden dolayı iyice kızdı ve Kâbe’yi yıkacağına yemin etti.

571 yılında büyük bir ordu ve iri cüsseli fillerle Mekke’ye yöneldi. Ebrehe ordusu Mekke yakınında çadırlarını kurdu ve çevredeki Mekkelilere ait develere el koydu. İçlerinde Abdülmuttalip’in 100 devesi de vardı. Abdülmuttalip develerini Ebrehe’den istemeye gidince o, ‘Sen Kâbe’nin korunmasını isteyeceğin yerde, develerinin peşine düşmüşsün.’ deyince Abdulmüttalip de ona ‘Ben develerin sahibiyim. Kâbe’nin de sahibi var, o, onu korur.’ dedi.

Sabaha karşı Ebrehe’nin ordusu fillerle beraber Mekke’ye ilerledi. Bunların içinde büyük bir fil, şehre yaklaşınca yere çöktü ve kalkmadı. Ebrehe ordusu Mekke’ye girerken bir anda deniz tarafından, daha önce o bölgede hiç görülmemiş, kırlangıca benzer kuş sürüleri ortaya çıkarak Ebrehe ordusuna saldırdı. Gaga ve pençelerinde taşıdıkları taşları ve çamurdan balçıkları askerlerin üzerlerine bıraktılar. Ebrehe’nin ordusu darmadağın oldu ve amaçlarına ulaşamadan oradan kaçıp kurtulmaya çalıştılar…”

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.