Ülkemizde bulunan doğal varlıklardan görmek istediğiniz üç tanesini seçiniz.

Ülkemizde bulunan doğal varlıklardan görmek istediğiniz üç tanesini seçiniz. Bunları seçme nedeninizi açıklayınız. En yaygın ve bilinenleri seçiyorum. Haklarında çok az bilgi ve bunları seçme nedenimi açıklayacağım.

pamukkale travertenleri

Pamukkale travertenleri

Pamukkale, güneybatı Türkiye’deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye’nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz “kalenin” üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli’nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır. Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Seçme nedenim: Bembayaz kar gibi, üzerinden akan sular, muhteşem görüntüsünden dolayı.

kapadokya peribacaları

Peri bacaları

Peribacası, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan oluşumdur.

Peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır. Çapları ise 1 m ile 15 m arasında değişmektedir. 1 m’den küçük olan ve 15 metreden büyük olan oluşumlar peribacası olarak değerlendirilmemektedir.

Seçme nedenim: Bunları acaba gerçekten periler mi yaptı? Sel suları ve rüzgar aşındırmasından bahsedilse de, gerçekten merak uyandıran şekiller.

Manavgat şelalesi

Manavgat Şelalesi, Antalya’nın Manavgat ilçesinde Manavgat Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir.

Antalya’ya 72 km mesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 3-4 m’lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir debiyle akar.

Seçme nedenim: Su hayattır, suyun metrelerce yüksek uçtuğunu görmek çok güzeldir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.