Dolaşım sistemi hastalıklarına örnekler veriniz

Dolaşım sistemi hastalıklarına örnekler veriniz Vücudumuzdaki tüm sistemler, mükemmel bir uyum içinde çalışır. Vücudumuzu oluşturan organların sağlıklı bir şekilde çalışmasında dolaşım sisteminin önemli bir yeri vardır.

Kalp ve damarlarda meydana gelen rahatsızlıklar, diğer doku ve organları da olumsuz etkiler. Dolaşım siteminin sağlığını etkileyen en önemli dış etkenler, hava kirliliği ve sigaradır. Sigarada bulunan nikotin, damarların iç çeperinde birikerek dolaşımı güçleştirir.

Dolaşım sistemini olumsuz etkileyen zararlı alışkanlıklardan biri de alkoldür. Alkol, damarların esnekliğini bozarak damarları genişletir. Dolaşım sisteminde yavaşlamaya neden olur.

Çocuklukta geçirilen enfeksiyonlar ve bademcik iltihapları, zamanında iyi tedavi edilmezse kalp kapakçıklarını
olumsuz etkiler ve kapakçıkların bozulmasına neden olur.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, gerginlik, yorgunluk, üzüntü kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler. Düzenli yapılan spor, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Dolaşım sistemi hastalıkları kalp yetmezliği, kalp krizi, tansiyon, kalp romatizması, damar sertliği, varis, damar tıkanıklığı gibi hastalıklardır.

Dolaşım sistemimiz ile ilgili hastalıkların tedavisinde teknolojik gelişmeler sayesinde çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bunlar arasında anjiyo, kalp pili, kalp nakli, baypas ameliyatı yer almaktadır.

Damar tıkanıklığının görüntülenmesi için yapılan tıbbı işleme, anjiyo adı verilir. Bazı damarların tıkanması sonucu, kalbin beslenmesi aksar. Böyle durumlarda, vücudun başka kısmında yer alan bir damardan, damar parçası alınır. Bu parça, kalpte tıkalı olan damarın yerine eklenir. Bu cerrahi işleme baypas ameliyatı denir. Kalp pilleri, kalbin ritmini oluşturan ve düzenleyen elektronik cihazlardır.

AIDS. Lösemi (kan kanseri), anemi kansızlık, hemofili (kanın pıhtılaşmaması) gibi hastalıklar da dolaşım sistemi ile ilgili hastalıklardır.

Konu ile ilgili

Dolaşım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini araştırınız.

ve

Dolaşım sistemi hastalıklarını ve bu hastalıklardan korunmak için neler yapmamız gerektiğini araştıralım.

bakabilirsiniz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.