Demokrasi denilince aklınıza neler geliyor?

“Demokrasi” denilince aklınıza neler geliyor? Açıklayınız. Demokrasi kelime anlamı olarak, demos ve krasi kelimelerinin birleşimi sonucu, halk iktidarı anlamına gelir.  Demokrasinin temelinde; insan, hak, özgürlük, eşitlik, adalet gibi kavramlar yatar. Demokrasinin asıl amacı insanın özgürce gelişmesini ve yaşamasını sağlamaktır. Bunu dil, din ve ırk ayrımı gözetmeksizin herkes için ister.

Demokrasi; insana değer veren, kişiliğinin özgürce gelişmesini sağlayan bir yönetimdir. Demokrasi bugün ulaştığı seviyeye belli aşamalar kat ederek gelmiştir.

Demokrasi, yöneticilerini seçme ve özgürce yaşama şeklidir. Baskı ve despot altında özgürce yaşanmıyorsa, seçimin olması da demokrasi varlığını göstermez. Tek parti yönetiminin olaması da seçim oluyor diye demokrasinin varlığına işaret etmez.

Cumhuriyetin anlatımına bakalım.

Ben göreve vatandaşlarımın seçimi ile geldim. Topluma karşı görev ve sorumluluk anlayışımı, yapacaklarımı anlattım. Rakiplerim de vardı. Onlar da kendi yaklaşımlarını, düşünce ve projelerini anlattılar. Seçim yapıldı. İnsanlar oylarını gizli olarak verdiler, oyların sayımı açık yapıldı ve en çok oyu alanlar temsilci oldu. Ben de seçilmiş ve seçilenlerden oluşan meclisin üyesi, milletimin temsilcisi olmuştum.

Mecliste milletimin egemenliğini de temsil ediyordum.” Tanıtımından anlaşıldığı gibi bu yönetim halkın iktidarı anlamına gelir. Siyasal iktidarlar halkın oylarıyla belirlenir. Bu yönetim şeklinde herkes kanunlar karşısında eşit durumdadır. İnsanların eşitliği ve özgürlüğü ilkesine dayanan bir yönetim biçimidir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.