Deprem sırasında bulunabileceğiniz yerleri sıralayınız.

Deprem sırasında bulunabileceğiniz yerleri sıralayınız. Ülkemizde insan yaşamını tehdit eden büyük depremler her zaman görülür. Bu nedenle depremin zararlarını azaltıcı önlemler almak gerekir.

Deprem sırasında bulunabileceğimiz yerler

Depreme hazırlık için öncelikle yapılacak işlerden biri bir sınıf tahliye çantası hazırlamaktır. Deprem sonrası acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için gereken malzemelerle hazırlanan çantada, kuru yiyecekler, sağlık seti, makas, battaniye, düdük, pilli radyo gibi gereçler bulunur.

Depreme hazırlıklı olmanın bir diğer koşulu deprem sırasında bilinçli hareket etmektir. Bina içindeyseniz sağlam bir eşyanın yanına çömelmeli ve sarsıntının bitmesini beklemelisiniz.Bina dışındaysanız binalardan ve benzeri yapılardan, elektrik tellerinden uzakta, güvenilir bir yerde durmalısınız.

Deprem sırasında nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmek için fotoğrafta görüldüğü gibi bir deprem tatbikatı yapmanız gerekir. Öğrencilerin uyguladığı “çök-korun-kapan-tutun” hareketi sizi, sarsıntı sırasında darbelerden korur. Sarsıntı geçinceye kadar bu pozisyonda kalmalı, ardından ellerinizle başınızı koruyarak sakince okul bahçesine çıkmalısınız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.