Depremin Felakete Dönüşmesi Nedenleri Nelerdir?

Depremin Felakete Dönüşmesi Nedenleri Nelerdir? Sel, çığ, heyelan ve erozyon insanlara zarar veren doğa olaylarıdır. Ancak bu doğa olaylarının büyük zaralar vermesine çoğunlukla insanların yanlış uygulamaları neden olur. Depremin felakete dönüşmesinin nedeni evlerin zayıf inşaat malzemelerinden ve gerektiği kadar kullanılmadan yapılmasıdır.

Ülkemizde en fazla can ve mal kaybına yol açan afet türü depremdir. Bunun nedeni ülkemizin büyük bir kısmı deprem kuşağında olması ve bu bilinmesi ve zaman zaman büyük zararlar görülmesine rağmen evlerin hala depreme dayanıklı yapılmamasıdır.

Deprem Hakkında Neler Biliyoruz?

Depremi tanımak, nedenlerini, sonuçlarını bilmek, önlem almamız açısından önemlidir. Bu nedenle öncelikle deprem hakkında bilgi sahibi olalım;

Fay, deprem dalgaları yayılırken oluşturdukları arazi kırıklarına denir.

Depremin oluş zamanı önceden bilinmez.

Depremin büyüklüğü Richter (rihter) ölçeği ile belirlenir.

Deprem, yer kabuğu içindeki kırılmalar sebebiyle tahmin edilemez bir şekilde ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtiği ortamı sarsmasıdır.

Şiddetli bir deprem öncesi beliren hafif depreme öncü deprem denir. Deprem sonrasında ilk depremin şiddetine göre daha az olan sarsıntılara artçı depremler denir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.