Yaşadığınız bölgede görülen doğal afetlere neden olan uygulamalar hangileridir?

Yaşadığınız bölgede görülen doğal afetlere neden olan uygulamalar hangileridir? Doğal afetlere neden olan yada doğal afetlerin etkisi ve sonucunu etkileyen ve arttıran, insanların yaptığı ve yapması gerekirken yapmadığı çok sayıda uygulama vardır.

doğal afetlere neden olan uygulamalar

Dik yamaçların eteklerine yerleşim merkezleri kurulması, yağışların çok olduğu dönemlerde burada heyelan riskini arttırmaktadır. Yüksek yerlere ev yapmak tavsiye edilir. Ama dik yamaçların hemen eteklerine ev yapmak risk taşımaktadır.

Yağışların çok olduğu bölgelerde, dik yamaçların eteklerine yol yapmakta, doğal afet riskini arttıran uygulamalardandır.

Boş alanların ağaçlandırılmaması, erozyonu, çığı, seli arttıran unsurlardandır. Ağaçlandırma bu saydığımız doğal afetleri ya engellemekte yada etkisini azaltmaktadır.

Otlakların aşırı otlatılması sonucu, toprağın ortaya çıkması, erozyonu arttıran bir etkendir.

Dere yataklarını değiştirerek, buralara evlerin yapılması, bir sel gerçekleştiğinde ilk önce bu dere yataklarını vurmaktadır.

Binaların sağlam zeminler üzerine inşa edilmemesi, deprem bölgelerindeki yapılan evlerin, deprem yönetmeliklerine uygun evlerin yapılmaması, deprem doğal afetinin etkisinin daha fazla olmasına sebep olmaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.