İnsanların toplu yaşamasının nedenleri nelerdir?

İnsanların bir araya gelip toplu yerleşim birimlerinde birlikte yaşamasının nedeni neler olabilir?

İnsanların her konuda bilgileri tam değildir. Her konuyu her insanın bilmesi de mümkün değildir. Bu bilgi eksikliği sebebiyle karşılaştığı problemler, acılar ve sıkıntıları atlatmak ve kurtulmak için çevresindeki insanlardan yardım ister. Her insanın farklı uzmanlık alanları oluşabilmekte insanlar birbirlerini tamamlayabilmektedir. Günümüzden örnek verirsek bir kişi büyük şirketlerin, avm’lerin sahibi de olsa, sebze yemek için çiftçiye, hasta olduğunda tedavi olmak için doktora ihtiyacı vardır.

İnsanlar güvenlik ve korunma ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamazlar, dışarıdan, hayvanlardan ve insanlardan gelen tehlikelere karşı tek başlarına savunmasızdırlar. Bir yerde tek başına yaşayan insan bulunmaz. Tarihten çıkan kanıtlarda da görüldüğü gibi örneğin höyükler, insanların toplanıp köyleri, kasabaları, şehirleri kurmuşlardır. Bu şekilde toplu halde yaşayarak iş bölümü yaparak yönetim ve güvenliklerini sağlamışlardır.

Gelir kaynaklarının paylaşılması, adalet, hak ve hukuk içinde insanların toplu yaşamalarına birlik ve beraberlik kurmalarına, kendi aralarında bir takım sözleşmeler yapmalarına ihtiyacı vardır. Kişinin kişisel mutluluğu toplu halde yaşamayla sağlanabilmektedir. Toplumdan kendini soyutlamış insanlar mutsuz insanlardır.

Saydığımız tüm be sebeplerde gösteriyor ki insanlar fizyolojik olarak toplu olarak yaşamak zorundadırlar. tarihin ilk zamanlarından bu yana da toplu halde yaşamış birlik kurmuşlardır. Toplu yaşamanın sonucunda medeniyet gelişebilmiş günümüz dünyasına gelinmiştir. İnsanlar toplu yaşamasaydılar medeniyet ve teknoloji bu günkü halini alamazdı.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.