Doğal kaynakları korumak için neler yapılabilir?

Doğal kaynakları korumak için neler yapılabilir? Örnek veriniz. Doğal kaynaklarımız korumak için yapmamız gerekenler kısaca maddeler halinde sıralayalım. Toprak, su, orman, madenler ve enerji kaynakları ilk akla gelen doğal kaynaklardır. İnsanların, hatta bütün canlıların yaşamı doğal kaynakların varlığına bağlıdır. Tarih boyunca insanlar, ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli doğal kaynakları kullandılar.

İnsanlar bütün ihtiyaçlarını doğal kaynaklardan karşılar. Bitmeyecekmiş gibi görünen bu kaynaklar insanların bilinçsizce davranışları sonucu büyük zarar görmektedir. Madenler ve enerji kaynakları azalmakta, ormanlar tahrip edilmekte, su, toprak ve hava kirlenmektedir. Oysa yaşamın devamı, doğal kaynakların ve sağlıklı bir çevrenin var olmasına bağlıdır. Gelecek nesillere doğal kaynaklar yönünden zengin ve temiz bir çevre bırakmak için doğal kaynakları bilinçli tüketmeliyiz.

doğal kaynakları korumak için

Doğal Kaynakları Nasıl Koruruz?

1- Doğal kaynakları kullanırken, bunları çok kullanmaktan israf etmekten kaçınalım.
2- Enerji kullanımında yenilebilir enerji kullanımının payı arttırılmalı.
3- Çevre kirliliğine azami özen gösterelim. Çevreyi teniz kullanalım ve temiz kullanmayanları uyaralım.
4- Ormanlar bir ülkenin oksijen kaynaklarıdır. Ülkemiz endüstriye sanayi döneminde temiz havanın önemi daha da artmış durumdadır. Orman alanların korunması sağlanmalıdır.
5- Kullandığımız ürünlerde ilk önce dikkat etmemiz gereken bu ürünün yeniden dönüşüp dönüşmediği olmalı, yeniden dönüşebilen ürünlerin kullanmalıyız.
6- Suyun ihtiyaçtan fazlası tüketilmemeli, suların kirletilmemesine de özen gösterilmeli, suların kirlenmesi ekolojik dengeyi bozar su canlıların yok olmasına sebep olduğu gibi toprağın kirlenmesine de sebep olur.

7- Hava kirliliğinin olmaması için fabrikaların denetlenmeli baca filtreleri kullanılmaları sağlanmalıdır.
8- Hayvanlar korunmalı, onlara zarar vermemeliyiz.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.