Doğru meslek seçmek ve mesleğinde çok iyi olmak neden önemlidir?

Doğru meslek seçmek ve mesleğinde çok iyi olmak neden önemlidir? Bu konuda bir sayfalık metin yazınız. Ürün dosyanızda saklayınız. Aşağıdaki bilim insanları (Lui Pastör) gibi insanlığa faydalı bir insan olmak istiyorsak, kendimize uygun bir mesleği seçmeli ve bu seçtiğimiz meslekte çok iyi olmalıyız.

Lui Pastör Bilime Katkıları

Lui Pastör

 

Bir ülkenin veya bir toplumun gelişebilmesi için, o toplumu oluşturan bireyleri iyi birer eğitim almaları, kişilik özelliklerine uygun eğitimini aldıkları bir meslek sahibi olmaları ve her bir birey kendi mesleğinde çok başarılı olması gerekir. Ülkelerin geleceği buna bağlıdır.

Bireyler olarak toplumda bize düşen görevler vardır. Önce bize düşen, kendi özellik ve becerilerimize uygun bir meslek seçmektir. Bu konuda bize ailelerimiz ve öğretmenlerimiz rehberlik edeceklerdir. Sonra bu mesleği öğrenebilmemiz için yapmamız gereken çalışmayı yapmak ve işinin ustası bir insan olmaktır.

Kendimize sormalıyız. Hangi mesleği seçmeliyim ben ne olmalıyım. Eskiden ne olmak istiyordum, kendimi tanıdıkça meslek seçimim değişti mi? Yaşımız ve eğitim seviyemiz biraz ilerledikten sonra son kararı vermemiz gerekiyor. Örneğin matematikte başarılı ve matematiksel problemleri çözmeyi seviyor muyum. O zaman mühendis olabilirim.

Mühendis olmaya karar verdim. Peki hangi alanda mühendis olacağım. İnşaat mı? Yoksa bilgisayar mı? Matematikte başarılıyım bilgisayar üzerinde çalışmayı çok mu seviyorum. Belki bilgisayar mühendisi olabilirim.

Kişisel özelliklerimi ve becerilerimi düşünerek bir meslek seçimim oldu. Şimdi bana düşen bu bilgisayar mühendisi olabilmek için, hangi eğitimleri almam gerektiğini öğrenmemdir. Bunu da rehber öğretmenimden, ailemden ve internetten araştırmalarım ile öğrenebilirim.

Artık ne olmak istediğimi ve nasıl olacağımı öğrendim. Bundan sonra yapmam gereken, bu mesleği olmak için gereken çalışmayı yapmak ve becerilerimi geliştirerek çok başarılı, çok çalışkan iyi bir bilgisayar mühendisi olmam. Böyle olduğumda ben aranan bir insan olurum ve ülkem için milletim için yararlı, nitelikli bir insan olmuş olurum.

Bu konu ile temel kıstas, kendi yetenek, beceri ve özelliklerimizdir. Kan görmekten korkan bir doktor düşünebilir misiniz? Peki bu doktor ne kadar başarılı olur?

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. çok güzel olmuş ödevimde yardımcı oldu yazının ellerine sağlık☺☺☺☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.