Sizce tarihsel mirasa neden duyarlı olmak gerekir?

Sizce, tarihsel mirasa neden duyarlı olmak gerekir? Tarihsel miras atalarımızdan bize kadar gelen değerlerdir. Bize gelmesi kadar gelecek nesillere ulaşması da o kadar önemlidir. Bu eserlerin gelecek nesillere ulaşması için duyarlı olmalı onların korunmasına yardımcı olmalıyız.

UNESCO, doğal mirasın yanında kültürel miras için de bazı ölçütler belirlemiştir. Bu ölçütler arasında kültürel miras ögelerinin evrensel bir değere sahip, yaratıcı bir insan dehasının ürünü olması ve bir uygarlığın önemli özelliklerini taşıması, uygarlığın tanıklığını yapması vardır.

gize piramitleri

Mısır’daki Piramitler, geçmişte firavunların mezarları olarak yapılmış anıtsal yapılardır. Yüzeyleri üçgenlerden
oluşan Piramitlerin yapımında düzgün kesilmiş taş bloklar kullanılmıştır. Geçmişte Dünyanın Yedi Harikası’nı oluşturan eserlerden günümüze sadece Mısır Piramitleri kalmıştır.

san marino kalesi

San Marino, Avrupa’nın en küçük beş ülkesinden biridir. Ülke, İtalya toprakları içinde yer alır. Ülkeyle aynı isme sahip San Marino kenti 2008 yılında Kültürel Miras Listesi’ne alınmıştır. Kentte özellikle muhteşem taş işçiliğiyle yapılan binalar görülmeye değer eserlerdir.

petra antik kenti

Petra Antik Kenti, eski bir uygarlık olan Nebatilerin başkentliliğini yapmış tarihî bir şehirdir. Antik kentteki ev,
tiyatro, tapınak ve mezarlar taşlar oyularak yapılmıştır. Kent 1985 yılında Kültürel Miras Listesi’ne alınmıştır. Birçok sinema filminin çekildiği kent, Peru’daki Machu Picchu (Maçu Piçu) ile kardeş şehir ilan edilmiştir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.