Düzgün ve dağınık yansımayı örnekle açıklayınız

Düzgün ve dağınık yansımayı örnekle açıklayınız. Eğer ışığın etkileştiği cismin yüzeyi düz, pürüzsüz ve cilalanmış (parlatılmış) ise, birbirine paralel olarak gelen ışınlar yüzeyden yine birbirine paralel olacak şekilde yansır. Işığın, cismin yüzeyinden bu şekilde yansımasına düzgün yansıma denir. Eğer cismin yüzeyi pürüzlü ise yüzeye gelen ışınlar yüzeyden farklı yönlere yansırlar. Işığın cismin yüzeyinden bu şekilde yansımasına dağınık yansıma denir.

Düzgün ve Dağınık yansıma örnekleri

Bir spor salonunun düz zemininde, basketbol topunu zıplattığınızı düşünün. Topun aynı yöne zıpladığını gözlemlersiniz. Oysaki aynı topun çakıllı ve taşlı bir zeminde, nereye zıplayacağını tahmin edemezsiniz. Topu, her zıplattığınızda farklı bir yöne doğru gidecektir. Bunun nedeni zemindeki taşların düzgün şekilde olmamasıdır. Düz yüzeyli alüminyum folyo, spor salonunun zemini gibi düzdür. Bu nedenle alüminyum folyoya çarpan ışık ışınlarının hepsi aynı açıyla yansıyabilir.

Buruşuk alüminyumun yüzeyi ise çakıllı zemine benzer. Yüzeye gelen ışık ışınlarının her
biri, çarptığı noktanın durumuna göre farklı bir açıdan yansıyabilir. 

düzgün ve dağınık yansıma örnekleri

Düzgün ve dağınık yansımaya çevremizden birçok örnek verebiliriz.

Renkli sıvı dolu şişelerin bulunduğu masada ve uçak pistinde gördüğümüz gibi, yansıyan ışınların oluşturduğu görüntünün net olması düzgün yansıma sonucudur. Mermer, ayna, granit, durgun su, alüminyum folyo gibi düz ve parlak yüzeylerde düzgün yansıma gerçekleşir.

Paralel ışınlarının üzerine düştüğü yüzey düz değilse, yansıyan ışınlar birbirine paralel olmaz ve ışık dağınık bir şekilde yansır. Aslında pürüzlü bir yüzey çok sayıda farklı yönlerdeki yüzeylerden oluşur.

Gelen ışınlar paralel olsa da bu farklı yönlerdeki yüzey parçalarından her biri, gelen ışığı farklı yönlerde yansıtır. Bu durumlarda cisimlerin bulanık bir görüntüsü elde edilir. Dalgalı su yüzeyi ve buruşturulmuş alüminyum folyo gibi yüzeylerde dağınık yansıma gözlenir.

 

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.