Sesin çok iyi iletilebilmesi için neler yapılmalıdır?

Sesin çok iyi iletilebilmesi için neler yapılmalıdır? sesin yayılabilmesi için mutlaka maddesel ortam gerekir. Sesin farklı maddesel ortamlarda farklı şekillerde yayılır. Bu farklılık sesin farklı ortamlarda farklı süratlerde yayıldığını gösterir. Ses, katı ortamlarda en hızlı, gaz ortamlarda ise en yavaş yayılır. Ses havada saniyede ortalama 340 metre yol alır. Katıların tanecikleri birbirine daha yakın olduğundan tanecikler arasındaki uzaklık azaldıkça taneciklerin birbirleri ile etkileşimleri artar. Sonuç olarak ses bu durumda daha iyi iletilir. Sesin yayılma surati ortamın yoğunluğu arttıkça artar.

Uzaktaki arkadaşınıza sesinizi duyurmak için ellerinizi fotoğraftaki gibi kullanırız.

sesin yayılmasını önlemek

 

Ses bilimi Akustik (Sesin iyi iletilmesi)

Sesin yayılması, soğurulması, madde ile etkileşimi ve canlılar üzerindeki etkileri ile ilgilenen bilim dalına ses bilimi (akustik) denir. Akustik uygulamalarında özellikle sesin yansımasının kontrollü bir şekilde yapılması gereklidir. Sinema, konser ve tiyatro salonları ya da cami gibi mekânların tasarım ve inşasında sesin kalitesi akustik bilimi sayesinde artırılır. Ayrıca bu gibi mekânlarda yayılan ve yansıyan seslerin birleşerek sesin daha şiddetli duyulması sağlanır.

akustik antik tiyatrolar

Özellikle amfi tiyatrolardaki sahne yüksekliği, oturma basamaklarının şekli ve eğimi, duvarların yüksekliği ve sahne arkasındaki yansıtıcı duvar akustik biliminin uygulamalarıdır. Tarihi cami ve tiyatrolardaki mimari özellikler günümüzde teknolojinin yardımıyla daha da geliştirilmiştir.

Akustiği iyi tasarlanmış ortamlarda ses kulağımıza rahatsız etmeyecek bir biçimde ve ahenkle ulaşır. Antalya’daki antik Aspendos Tiyatrosu, Viyana’daki Altın Salon (Golden Hâll of Musikverein), İstanbul’daki Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Almanya’nın Dortmund şehrindeki Westfalenstadion (vestfalın) Stadyumu dünyanın Antik Aspendos Tiyatrosu en iyi akustik mimari örneklerindendir.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.