Elementlerin periyodik sistem adı verilen cetveldeki sıralamaları nasıl yapılmıştır?

Elementlerin periyodik sistem adı verilen cetveldeki sıralamaları nasıl yapılmıştır? Periyodik çizelge, benzer kimyasal ve fiziksel özellikleri olan elementlerin birlikte gruplandırıldıkları bir çizelgedir. Elementler gruplandırılırken oda şartlarındaki fiziksel hal, sertlik-yumuşaklık, iletkenlik, kararlılık, iyon yükü gibi özellikleri dikkate alınır. Periyodik tabloda benzer özelliğe sahip elementler alt alta dizilmiştir. Her elementin özelliklerini ayrı ayrı belirlemek yerine, periyodik tablodaki yerine bakarak element hakkında bilgi edinilebilir. Bu durum kimya ile ilgilenenlerin işini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Periyodik tablonun periyotları ve grupları

Periyodik tablo yatay ve düşey sıralardan oluşmaktadır. Yatay sıralara periyot, düşey sıralara ise grup adı verilir. Elementler atom numaralarına göre yatay periyotlarda, kimyasal özelliklerindeki benzerliklere göre ise dikey gruplarda sıralanmışlardır.

Periyodik tabloda elementler soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru artan atom numaralarına göre dizilmişlerdir. Periyodik tabloda 7 adet periyot ile 8 adet A ve 8 adet B olmak üzere 16 adet grup bulunur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.