Eyüp kıssasını kısaca anlatınız

Hz.Eyüp’ün kısaca hayatı

Hz. İbrahim’ peygamberin soyundan olan sabır için örnek gösterilen ve sabır konusu geçtiğinde ismi anılan peygamberdir. Eyüp peygamber zengin bir insandı. Bu zenginlik dolayısı ile kibirlenen ve şımaran biri değildi. Sürekli Allah’a ibadet ediyor insanları da Allah’a kulluğa çağırıyordu.

Hz. Eyüp bütün zenginliğini ve çocuklarını kaybetti. O bütün varlığını her şeyini kaybetmesine isyan etmemiş sabretmiştir. İnsanlar onun bu sabrına inanamıyorlardı. Hz. Eyüp çok ağır bir hastalığa yakalandı. Yataktan kalkamaz hiç bir iş yapamaz oldu. O peygamber yine de sabır gösteriyor isyan etmiyor ufak bir yakınma bile göstermiyordu. etti.

Büyük bir zenginlikten sonra her şeyini parasını, çocuklarını ve sağlığını kaybetmişti. Hiç umudunu kaybetmeyen peygamber inancını koruyarak, sabır ve dua ile sürekli Allah’tan yardım dilemiştir. Hz. Eyüb’ün imtihanı uzun sürmüş ama sonunda eski sağlığına ve zenginliğine kavuşmuştur.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

    1. Ya bunun neresi uzun ya kafayı mı yedin bu en kisalari ben saeece bunu okudum benim yazdıgım 6 sayfa tuttu biliyormusun

  1. Çok güzel ama kısa yapın arkadaşar.Size bir tavsiye önemli yeri yazın yanı böyle.yüp peygamber zengin bir insandı. Bu zenginlik dolayısı ile kibirlenen ve şımaran biri değildi. Sürekli Allah’a ibadet ediyor insanları da Allah’a kulluğa çağırıyordu.Hz. Eyüp bütün zenginliğini ve çocuklarını kaybetti. O bütün varlığını her şeyini kaybetmesine isyan etmemiş sabretmiştir. İnsanlar onun bu sabrına inanamıyorlardı.Çok hastalanmıştı.Hiç umudunu kaybetmeyen peygamber inancını koruyarak, sabır ve dua ile sürekli Alla’tan yardım dilemiştir. Hz. Eyüb’ün imtihanı uzun sürmüş ama sonunda eski sağlığına ve zenginliğine kavuşmuştur.. BİRAZ DAHA KISALTTIM.

  2. çok uzun be abi ya birazcık daha kısa yapın şunu iki saat bunumu yazacam şimdi:(

  3. Hz.Eyüp peygamber zamanında çok zengin yani varlıklı biri idi.Ancak kibirlenmezdi .Allah’a dua eder,namazını kılar,fakirlere yardım ederdi.Ama bir gün tüm servetini ve çocuklarını kaybetti. Hz. Eyüp yılmadı,umudunu kaybetmedi.Uzun bir zaman geçti hasatalığında en ufak bir gelişme görülmedi.Onu telaşlandıran ibadetlerini yerine getirememekti. Allah’a dua etti.Bu olaydan bir zaman sonra iyileşti.Tüm mal varlığına kavuştu.Bugün bile Hz.Eyüp denildiğinde sabır aklımıza gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.