Hz. Eyyüp kıssası ile ilgili kompozisyon

Hz. Eyyüp kıssasından hareketle insanların hayatta nelerle karşılaşabileceğini, sıkıntılı ve öfkeli durumlarda neler yapmak gerektiğini, sabrın güçlükleri ve olumsuzlukları aşmadaki rolünün ne olduğunu açıklayan bir kompozisyon yazıp arkadaşlarınızla paylaşınız.

Hz Eyyüp Kuran’da sabır örneği olarak, sabır konusunda ders çıkarmamız gereken kısssalardan bir tanesidir. Günümüzde bile Hz. Eyyip dendiğinde sabır akla gelmektedir. Hz Eyyüp’ün hayatı ile zenginlikten fakirliğe düşen birinin sabır ve dua ile durumunun nasıl tekrar düzeldiğini görmekteyiz.

Eyyüp Peygamber, çok zengin bir kişiydi. Servetinden dolayı kibirlenmez ve şımarmazdı da. Allah’a ibadet ediyor, insanları doğru yola çağırmaya devam ediyordu. Eyyüp bir süre sonra, bütün servetini ve çocuklarını kaybetti. Bütün başına gelen felaketlere rağmen o hiç isyan etmiyor sabırla hareket ediyordu. 

Hz. Eyyüp hastalığa yakalanarak yataktan kalkamaz ve iş yapamaz olmuştu. Yine durumuna sabretti. Eşiyle beraber başlarına gelenlere isyan etmeyip sabretmeye devam ettiler. Eyüp Peygamberin hastalığı her geçen gün artıyor, şiddetleniyordu. Fakat o, bu durumda bile sabrediyor ve şikayette bulunmuyordu. Çektiği acılara karşı kendisini daima güçlü hissediyor ve eski sağlığına kavuşacağını umuyordu.

Aradan uzun seneler geçti. Hastalığında en ufak bir iyileşme işareti görülmeyen Hz. Eyüp’ün sabrında da hiçbir azalma olmamıştı. Allah’a şöyle dua etti: “…(Ey Rabb’im) başıma bir dert geldi, (sana sığındım), sen merhamet edenlerin en merhametlisisin…” Sonunda Eyüp Peygamber, Allah’ın yardımıyla eski sağlığına ve zenginliğine kavuştu.

Bizler de bela ve musibetler karşısında sabırlı olmalı, umutsuzluğa kapılmamalıyız.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

  1. Orada bir eksiklik var”bunun üzerine Allah Hz. Eyyüp prybigambre ayagını yerw vurmasını emretti. Yerden çıkan suyla hz. Eyyüp bu suyla yıkandı . Ve vicıdundaki tüm yaralardan kurtuldu eyyüp tekrar ayagını yere vurdu çıkan suyu içti ve içindeki tüm hastalık lardan kurtuldu ve eski zenginliğine kavuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.