İnsanların düşünceleri bakış açıları veya yorumları niçin birbirinden farklıdır?

İnsanların düşünceleri, bakış açıları veya yorumları niçin birbirinden farklıdır? Tartışınız.

Yüce Allah her insanı farklı özelliklerde yaratmıştır. Bu nedenle insanların düşünceleri, kişilik yapıları, hayata bakışları, amaçları, beklentileri, zevk ve alışkanlıkları birbirinden farklıdır. Hiçbir ülkede, dünyanın hiçbir yerinde her şeyiyle birbirinin aynısı olan iki insan bulmak mümkün değildir. Aynı aile içinde doğup büyüyen, yıllarca aynı ortamda yaşayan kardeşler arasında bile birçok bakımdan farklılıklar görülür.

İnsan okuyan, öğrenen, araştıran sürekli değişen ve gelişen bir varlıktır. Onun çocukluk, gençlik ve yaşlılık vb. hayatın çeşitli aşamalarındaki düşünceleri hep aynı kalmaz. Çünkü öğrendiği bilgiler, yaşadığı tecrübeler, karşılaştığı olaylar, gezip gördüğü yerler insanın düşünce dünyasını zenginleştirir. Kişinin olaylara bakışını, yaklaşımlarını değiştirir.

Aynı manzarayı seyreden, aynı filmi izleyen, aynı roman ya da şiiri okuyan kişiler bunlarla ilgili çok farklı yorumlar yapabilmektedirler. Aldıkları eğitim, içinde yaşadıkları kültürel ortam, kişisel özellikler vb. unsurlar onların yorumlarına da yansımaktadır. Aynı durum, dinî metinler ve meseleler için de söz konusudur. Doğal olarak ayet ve hadislerin yorumlanmasında, ortaya çıkan bir soruna ilişkin dinin bakış açısını belirlemeye yönelik çalışmalarda da insanların kişilik özellikleri önemli bir rol oynamaktadır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.