İnsanlar topraktan ağaçtan sudan hayvanlardan taş ve madenlerden ne şekilde

Gelişen Teknoloji Değiştirilen Doğa, İnsanlar topraktan, ağaçtan, sudan, hayvanlardan, taş ve madenlerden ne şekilde faydalanmış olabilirler?

İnsanlık, günümüzdeki yaşantısına ulaşması için pek çok aşamalar geçirmiştir. Evler yapmayı, toprağı ekip biçmeyi, hayvanlardan faydalanmayı, tarım ve savunma amaçlı araç gereçler üretmeyi, ticaret yapmayı öğrenmişlerdir. Zamanla nüfusları artmış, ihtiyaçları değişip gelişmiştir.

İnsanlar, bu değişim ve gelişimi gerçekleştirirken doğanın kendilerine sunduğu imkanlardan faydalandılar. Toprağı ağacı, suyu, hayvanları, taşı, madenleri kullanırken de genellikle doğal dengenin bozulmasına neden oldular.

İnsanlar yollar açmak, evler yapmak ve yakacak olarak ormanları kesmişlerdir. Ormanların azalması ekolojik dengeyi etkilemiş bazı hayvan türlerinin yok olmasına sebep olmuştur.

İnsanlar topraktan, ağaçtan, sudan, hayvanlardan, taş ve madenlerden ne şekilde faydalanmış olabilirler?

İnsanlar Gelişen teknoloji ile, topraktan ev aletleri yapımı, ev yapımı ve tarım ürünlerini üretmek için kullanmışlardır. Ağaçtan, meyveleri tüketilmiş, ev yapımında yakacak olarak ve sanayide kağıt yapımında kullanmışlardır bunun sonucunda orman alanları tahrip olmuştur. Sudan faydalanma şekli, su tüketmiş, temizlik için kullanılmış, tarım alanlarını sulamak için kullanılmış, barajlar yapılmış elektrik üretiminde kullanılmıştır. Hayvanlardan yük taşımada, ulaşımda, eti, sütü, yumurtası tüketerek faydalanılmıştır.

Hadi Paylaş!Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on RedditPin on Pinterest

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.